{$ day.Temps.HighTemp $} °
Nevşin Mengü
Nevşin Mengü

Nevşin Mengü

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Ruhani'nin kül olan umutları

Aşağı yukarı bir benzetme yapmak gerekirse, Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi neyse, İran’da Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin yakılması da ona denk geliyor. Tam bir takım hesaplar somutlaşırken, tam satrançta herkes hamlesini yapmadan önce ellerini ovuştururken hesapta olmayan bir “kaza” ya da “hamle” diyelim.

Devamını Oku 07.01.2016

Neye şaşırdım?

Vallahi de billahi de şaşırdım. Hakikaten de fal taşı gibi açıldı gözlerim. Bu kadarını beklemiyordum ne yalan söyleyeyim. Aslında mesele basit, belli ki işleyiş konusunda sıkıntı yaşanıyor. Erdoğan kabinenin başında olduğu dönemde olduğu gibi atılan her bir adımdan an be an haberdar olmak istiyor ve fakat işleyiş buna izin vermiyor. Hükümetin ivedi karar alması gereken durumlarda, Davutoğlu inisiyatif alıyor ya da almak durumunda kalıyor.

Devamını Oku 24.03.2015

Herkes kendine müstesna şekerim

Amerikan Başkanı Barack Obama'nın West Point'te yaptığı konuşma Ortadoğu'da, Türkiye'de; Suriye hakkında acaba ne diyecek diye merak edildi, Türk gazetelerinde konuşma haberleştirilirken, haberin ana unsuru ABD'nin yeni oluşturacağı terörle mücadele fonu, Suriye komşularına destek sözü oldu. Bir parça da komşu ülkelere destek planın ardında Suriyeli isyancıların, Türkiye, Ürdün vs topraklarında eğitim planını içerip içermediği tartışıldı.

Devamını Oku 29.05.2014

"Şeffaflığın olmadığı yerde komplo teorisi bol olur"

Almanya’da Anayasayı Koruma Örgütü (Bfv) 2013 yılında aşağı Saksonya Eyaleti’nde düzenli camiye giden Müslümanları fişlemiş. Her namazını kılmak isteyene, ibadet edene terörist muamelesi yapmış. Skandal tabi tek kelimeyle hem de ne skandal.

Devamını Oku 27.05.2014

İran'ın aydın problemi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran rejimin kilit noktalarında bulunan pek çok ağır topu da sinirlendirecek, pek devrimci bir şey söyledi. Bir İranlı liderin şu ana kadar yaptığı en cesur çıkışlardan birini yaptı, özetle dedi ki Ruhani, bırakın gazeteci eleştirsin, bırakın Bilim adamı üretsin, bırakın sanatçı üretsin, rejim habire bu insanların tepesinde Demokles'in kılıcı gibi sallanmasın dedi. Hikâyeyi baştan anlatayım.

Devamını Oku 20.05.2014

Nişantaşı'nın Suriyelileri

Maçka Caddesi'nin tam köşesinde Lübnan Konsolosluğu'nun tam karşısı Suriye Konsolosluğu. Savaş ilk başladığı yıllarda, iki buçuk, üç yıl kadar önce kalabalıklar Cuma günleri eylem yapardı.

Devamını Oku 24.04.2014

Babalık döneminde şımarıklık

2011 yılında ustalık dönemine geçmiştik, Başbakan seçim sonrasında yaptığı konuşmada yeni dönemi böyle nitelendirmişti. Kuşkusuz 2011'den sonra başka bir eşikten geçti Türkiye ve başka bir döneme mi girdi, ancak buna ustalık mı demek lazım yoksa babalık demek daha mı uygun emin değilim.

Devamını Oku 22.04.2014

"Bunlar" siyaseti

“Bunlaaaaar, bunlaaaar”; Başbakan çok seviyor bu nidayı konuşurken kullanmayı. Genellikle de “Aaaaah benim bilmem nereli kardeşim” diye haykırdıktan sonra sıralamaya başlıyor, “Bunlaaaaar onu ettiler, bunlar bunu yaptılaaaaaaar” diye yüksek sesle ünlemeye. Neler çektirdiler sana bunlaaaaaar benim bilmem nereli kardeşim!”; her miting konuşmasının alıştığımız zirve anı.

Devamını Oku 12.03.2014

Neden Y kromozomsuz bir dünya?

Başlangıç notu: Aşağıdaki yazı ironi ve sarkazm öğeleri içermektedir. Üste alınıp alınmamak tamamen serbesttir.

Devamını Oku 27.01.2014

Kutudan vekile dokunulmazlık çıktı

Başlarken şöyle çok kısaca, kuş bakışı, son birkaç haftayı derleyelim özetleyim, Ana haber bültenlerinin ortasında yaptığımız gibi. Bu sefer şeytan özette hem de ayrıntıda gizli çünkü.

Devamını Oku 07.01.2014
LG
MD
SM
XS