hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Balık Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Balık Çeşitleri...

  Balık Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen Balık Çeşitleri...
  expand

  Balıklar, bu gezegende hayata gelen ilk omurgalılardan biridir. Gezegende bulunan tüm farklı vücut yapıları için temel mavi kopyaya sahiptirler ve her türlü olağandışı türe dönüşmüştür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Balıklar, en derin okyanus çukurlarından deniz seviyesinden yüksek dağ nehirlerine kadar hemen hemen her deniz ortamında bulan canlılardır. Balıklar tarihin başlangıcından beri önemli bir besin kaynağı olarak kullanılmışlardır.

  Balık Çeşitleri Nelerdir?

  Dünyadaki her su kütlesinde farklı balık türleri bulunabilir. Size göre sıradan olan bir başkası için egzotik ve güzel bir balık olabilir. Balıktan diğer türlere evrimin ilk kaydı 500 milyon yıl öncesine dayanıyor ve şu anda dünyada bilinen 32.000'den fazla balık türü bulunuyor. Balıklar kadar başka hiçbir omurgalı grubu bu tür çeşitlilik göstermez. Bununla birlikte hepsini tespit etmek de imkansızdır ancak popüler balık çeşitleri aşağıdaki şekildedir:

  Kılıçbalığı

  Atlantik cod

  Japon balığı

  Orkinos

  Sardalya

  Somon

  Uskumru

  Alabalık

  Ton balığı

  Köpek balığı

  Barbunya

  Barramundi

  Mahi-mahi

  Hamsi

  Mezgit balığı

  Lüfer

  Çipura

  Palamut

  Pollack

  Palyaço balığı

  İmparator melek balığı

  Lüfer

  Mavi yüzgeçli orkinos

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kara morina

  Sazan

  Yayın balığı

  Balık Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen Balık Çeşitleri...En Çok Bilinen Balık Çeşitleri

  Dünya’da bulunan ve en çok bilinen balık türleri şunlardır:

  Köpek Balığı

  Büyük Beyaz Köpekbalığı dünyanın tüm büyük okyanuslarında kıyı yüzey sularında yaşar. Köpekbalığı boyutuyla bilinir, türün dişileri erkeklerinden daha büyüktür. 6,1 m'ye kadar büyüyebilirler ve neredeyse 2.000 kg ağırlığında olabilirler. Vahşi doğada 70 yıl veya daha fazla yaşayabilirler ve cinsel olgunluğa erişmeleri 26 yıl alabilir.

  Büyük Beyaz Köpekbalıklarının, nadir görülen Katil Balinalar dışında hiçbir doğal yırtıcı hayvanı yoktur. Deniz memelilerindeki birincil yırtıcılardır ve Carcharodon cinsi altındaki nesli tükenmeyen tek türdür. Ekolojik zorluklar nedeniyle savunmasız bir tür olarak listelenmiştir. Jaws gibi popüler filmlerde "insan yiyiciler" olarak tasvir edildikten sonra insanlar arasında korkulur, ancak insanlar tercih ettikleri av değildir.

  Kılıçbalığı 

  Kılıç balığı yaygın olarak geniş gagalı olarak bilinir ve Xiphiidae familyasındaki tek türdür. Mevsimler değiştikçe göç eden büyük yırtıcı balıklardır. Popüler spor balıklarıdır ve uzun yuvarlak gövdeleri vardır. Hint, Pasifik ve Atlantik Okyanusu'nun ılıman ve tropikal bölgelerinde gelişirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avlarını kesmek için uzun 'kılıçlarını' kullanırlar, hayvanı yakalayıp yemesi daha kolay olsun diye yaralarlar. Uzun vücutları onları çevik ve hızlı yaratıklar yaparak avlarını yakalamalarını sağlar. 97 km/sa gibi inanılmaz hızlara ulaştıkları bilinmektedir. İnsanlar tarafından spor ve yemek için avlanmazlarsa 9 yıla kadar yaşayabilirler.

  Somon

  Somon balığı salmonidae'den gelir ve ışın yüzgeçli bir balıktır. Atlantik Okyanusu'nun kuzey kesimlerinde, Kuzey Pasifik Okyanusu'nda ve Kuzey Atlantik nehirlerinde bulunur. Ticari ve eğlence faaliyetleri yoluyla avlanırlar.

  Avlanmanın yanı sıra, habitat tahribatı sayılarındaki azalmanın ana nedeni olmuştur. Türleri yakın zamanda yok olmaktan kurtarmak için dünya çapında birçok koruma çabası gerçekleştirilir. Somon balıkları biraz bölgecidir ve ara sıra birbirlerine karşı agresif olabilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ton Balığı

  Ton balığı, Scombridae ailesine ait bir tuzlu su balığıdır. Mermi ton balığı ve Atlantik mavi yüzgeçli orkinos da dahil olmak üzere boyutların değişebileceği toplam 15 türe sahiptirler. Ortalama olarak 50 yıla kadar yaşayabilirler ve çevrelerindeki sudan daha yüksek vücut sıcaklıklarını koruyabilirler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow