hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çorba Çeşitleri Nelerdir? En Çok Bilinen Çorba Çeşitleri...

  Çorba Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen Çorba Çeşitleri...
  expand

  Çorbanın anlamı ''iyi beslenmek'' demektir. Çorba bazı kültürlerde bir öğün iken, bazı bölgelerde başlangıç olarak kabul edilmektedir. Çorbalar içerisine konulan malzemelerden dolayı farklı lezzetler ortaya koymaktadır. Kıvamlı veya sulu çorba seçenekleri var. Çorbalar aynı zamanda şifa deposu da olmaktadır. Bin bir çeşit çorba seçeneği bizim kültürümüzde de bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İslamiyet'ten önce omaç çorbası yapılmıştır. Bu çorbanın içerisinde tahıl bulunmaktadır. Ana maddesi ise yuvarlak kesilen eriştedir. Bazı durumlarda bu çorbanın içerisine et de konulmaktadır. Kıvamlı ve düz çorbalar çok seviliyor. Sebzeli, etli, tavuklu çorbalar yapılmaktadır.

  Geçmişten günümüze gelen çorbalardan biri tarhana çorbasıdır. Özellikle de kış aylarda tarhana sıkça yapılmaktadır. Terbiyeli tavuk çorbası da sevilen ve bilinen çorbalardan bir tanesidir. Özellikle yoğurt veya yumurta ile terbiye edilen tavuk çorbası çok sevilmektedir. Mercimek çorbası, kelle paça, brokoli çorbası da oldukça bilinen ve sevilen seçeneklerdendir.

  En Çok Bilinen Çorba Çeşitleri Nelerdir?

  Bazı çorbalar daha çok seviliyor ve biliniyor. Bu çorbalardan biri tavuk çorbasıdır. Bilinen bir diğer çorba ise kremalı domates çorbasıdır. Yine tarhana, mercimek çorbası, şehriyeli tavuk çorbası, yarma çorbası en çok bilinen çorbalardan bazılarıdır.

  Çorbalar kolay yapılıyor ve sıkça tüketiliyor. Şifa deposu olan sebzeli çorbalar da ön plana çıkmaktadır. Her damak zevkine uygun olan seçenekler var. Bazı çorbalar daha sıvı olarak tüketilmektedir. Bazı çorbalar ise kıvamlı oluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Mutfağının Çorba Çeşitleri Nelerdir?

  Türk mutfağında yer alan bazı çorbalar lezzeti ile unutulmuyor. Bu çorbalar; arabaşı, buğday çorbası, ezogelin çorbası, pirinç çorbası, düğün çorbası, tavuk çorbası, işkembe, kesme çorbası seçeneklerden sadece birkaçıdır. Günümüzde yeni eklenen çorba seçenekleri de bulunmaktadır. Bazen çorbalar tamamen damak zevkine yönelik değişebilir. 

  Çorbalara daha çok tavuk veya et konulmaktadır. Aynı zamanda havuç, pirinç, patates gibi sebzeler ve bakliyat da çorbalara konulur. Türk mutfağındaki çorbalar oldukça lezzetlidir. Bazı çorbalarda baharat daha yoğun kullanılmaktadır. Çorba mideyi doldurduğu için daha az yemeye neden olacaktır. Hem sağlıklı hem de faydalı olan çorbalar, diyette de tercih edilebilir. Bunun için kalorisi daha az olan sebzeli çorbalar içilebilir. Bazı çorbalarda yoğun kıvam söz konusu iken, bazı çorbalarda bu durum söz konusu değildir. 

  Çorba Çeşitleri Nelerdir En Çok Bilinen Çorba Çeşitleri...Köfteli Çorbalar Hangileri?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bazı çorbaların içeriğinde köfte bulunmaktadır. Et sevenler için bu ideal bir seçenek olacaktır. Dünya'nın birçok yerinde yapılan çorbaların içerisine köfteler konulmakta. Özellikle de Anadolu yöresinde köfte çorbalara eklenmektedir. Çorbanın yanında yoğurt veya yeşillik tercih edilebilir. Mantarlı çorbalar son dönemlerde daha çok ön plana çıkmaya başladı. 

  Osmanlı Mutfağında yer alan çorbalar çok sevilmiştir. O döneme ait olan çorbalar; nohut çorbası, balık çorbası, ekşili çorba, irmik çorbası, ekmekli çorba gibi seçenekler var. Kış aylarında özellikle hastalılara karşı bazı çorbalar içilmektedir. Bunların başında işkembe ve kelle paça çorbası gelmektedir.

  Aynı zamanda tavuk çorbası ve tarhana çorbası da kış aylarından sıkça yapılan ve sevilen çorbadır.  Farklı kültürlerde çorba anlamı biraz değişmektedir. Kültür değişeme göre çorbanın anlayışı, içeriği de değişiyor. Yakın kültüre ait olan mantı çorbası, köfte bozbaş çorbası oldukça önemlidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow