Son Dakika

Fırında Hamsi Tarifi: Hamsi Fırında Nasıl Yapılır? Hamsi Fırında Kaç Derecede Pişer? En Güzel Hamsi Yapımı

Fırında Hamsi Tarifi: Hamsi Fırında Nasıl Yapılır? Hamsi Fırında Kaç Derecede Pişer? En Güzel Hamsi Yapımı

Fırında Hamsi Tarifi: Hamsi Fırında Nasıl Yapılır? Hamsi Fırında Kaç Derecede Pişer? En Güzel Hamsi Yapımı

Fırında hamsi tarifi eşsiz lezzeti olan hamsiyi fırında denemek isteyen kişiler tarafından hazırlanıyor. En güzel hamsi yapımı için atlanmaması gereken bazı noktalar bulunuyor. Peki, fırında hamsi nasıl yapılır, kaç derecede pişer?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tavuk veya et gibi ürünlerin dışında alternatif arayanlar genellikle balık çeşitlerine yönelmektedir. Balığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Hem sağlıklı hem de lezzetli bir yemek çeşidi arayanların tercihi olan balığın en popüler çeşidi ise herkesin tahmin ettiği gibi hamsidir.

 Fırında Hamsi İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

1 kilo Hamsi

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Yarım çay bardağı mısır unu

Tuz

Fırında Hamsi Tarifi: Hamsi Fırında Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle güvendiğiniz bir balıkçıdan 1 kilo kadar hamsi almalısınız. Eğer kalabalıksanız kiloyu artırabilirsiniz. Hamsileri balıkçınızda ayıklatırsanız evde uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yine de tercih sizindir.

 2. Daha sonra ayıklanmış olan hamsileri bolca suda yıkamalısınız. Balıkları yıkarken nazik davranmanızda fayda vardır. Böylece balıklar ezilmemiş olur. Balıkları güzelce temizleyip yıkadıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.

 3. Sıra geldi balıkların suyunu süzdürmeye. Bu aşamada bir süzgeç yardımı ile balıkların suyunu süzdürmeniz gerekmektedir. Hamsileri süzgece aldıktan sonra sularının iyice süzüldüğünsen mutlaka emin olun.

 4. Şimdi hamsiyi pişirmek için hazırlayabilirsiniz. Belirtilen miktarda yağı hamsilerin içine dökerek iyice harmanlayın. Ardından hamsileri tuzlayarak mısır ununa batırın.

 5. Bu aşamaya geldiğinizde hamsileriniz yavaş yavaş pişmeye hazır gele gelmiş sayılır. Lezzetli olacak olan hamsileri yemenize çok az kaldı.

 6. Son aşamaya gelindiğinde ise fırını 180 dereceye ayarladıktan sonra hazırlamış olduğunuz yemeğin üzerine az miktarda zeytinyağı gezdirerek fırına sürebilirsiniz. Afiyet olsun.

 Fırında Hamsi Nasıl ve Kaç Derecede Pişer?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Fırında pişireceğiniz hamsinizi 35-40 dakika arasında pişirmeniz yeterli olacaktır. Pişirme için fırınınızın ayarı 180 derecede olmalıdır. Balığın kurumamasına mutlaka özen göstermelisiniz.

 - Hamsi oldukça lezzetli olan ve küçük büyük demeden herkesin sevdiği bir yemektir. Hem yapması hem de yemesi son derecede keyiflidir. Ayrıca sağlıklı bir besin olması açısından sıkça tüketebilirsiniz.

 - Hamsi tavada, fırında veya ızgarada yapılabilen bir balık çeşididir. Fırında yapmayı tercih ederek güzel bir seçim yapmış olursunuz. Çünkü fırında yapılan Hamsi hem daha lezzetli hem de daha hafif olacaktır.

 ​​​​​​En Güzel Hamsi Yapımı Nasıl Olmalıdır?

 > Hamsiyi pişirmeden önce iyice yıkamak ve yağla harmanlamak çok önemlidir. Buna mutlaka dikkat etmelisiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 > Fırını erken açarak en az 5 dakika ısıtmanız hamsiyi daha iyi pişirmenize yardımcı olacaktır.

 > Hamsiyi pişirmek için koyacağınız tepsiye yağlı kağıt serperek yapışmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca yağlı kağıdın üzerini az bir yağla da yağlayabilirsiniz. Yağlamasanız da yağlı kağıt yine de işinizi görecektir.

 > Fırına hamsinizi koymadan önce isterseniz üzerine limon dilimleri yerleştirebilirsiniz. Limonun kokusu ve aroması balığa daha iyi bir tat verecektir.

 Fırında Hamsinin Yanında Neler Yenilmelidir?

 - Lezzetiyle tadını damağınızda bırakacak olan hamsinin yanında bir şeyler yemek isteyebilirsiniz. Peki fırında hamsinin yanına en çok ne yakışır?

 - Fırında pişirilmiş olan hamsinin yanına en çok yakışacak olan ürün taze malzemelerle yapılmış olan bir salatadır. Salata malzemeleri sizin tercihinize kalmış olan bir durumdur. Her malzeme ile hamsinizin yanına güzel bir salata yapabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Diğer güzel bir seçenek ise üzerine toz biber serpilmiş olan ve limon sıkılmış olan doğranmış soğandır. Soğan balıkla birlikte tüketilebilen faydalı bir üründür.

 - Soğanı sade yemek istemeyenler bol sumaklı güzel bir soğan salatası yaparak da tüketebilir. Hamsinin yanına limon dilimlemeyi ve evinizde varsa eğer turp doğramayı unutmayın.

 - Ayrıca hamsinin yanına olmazsa olmaz bir ürün ise rokadır. Roka veya arzu ettiğiniz diğer yeşillikleri hamsinin yanına ilave edebilirsiniz. Taze soğanda farklı bir alternatif olabilir.