hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gilaburu Meyvesi Nedir, Ne İşe Yarar? Gilaburu Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir?

  Gilaburu Meyvesi Nedir, Ne İşe Yarar Gilaburu Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir
  expand

  Gilaburu meyvesinin halk arasındaki ismi; geleboru şeklindedir. Bununla beraber Frenk üzümü şeklinde de isimlendirilen, botanik dünyada viburnum opulus adıyla bilinen bu meyve; kırmızı top top, salkım biçimindeki meyveleriyle dikkat çeken bir bitkidir. Bunun yanı sıra acı, buruk tadı olan gilaburu, genel şekilde suyu hazırlanıp tüketilmekte ve faydalarından da bu şekilde faydalanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gilaburu Meyvesi Nedir?

  Gilaburu meyvesi; kırmızı renkli olup nohut büyüklüğünde bir meyve ağacının meyvesi olarak bilinir. Endemik bitkiler içerisinde bulunmaktadır. Ülkemiz çapında bu meyveye Kayseri yöresinde çokça rastlanır. Bu meyve; Kayseri ile popüler hale gelmiştir.

  Osmanlı Dönemi'nden bugüne kadar bu bitki, o dönemlerde çiçeklerinin güzelliğinden ötürü ''gül ebru'' ismi verilmiştir. Vakit içerisinde dil içerisindeki farklılığından ötürü gilaburu şeklinde dillerde yerini almıştır. Gilaburu meyvesi; insan için çok faydalı özelliklere sahiptir.

  Gilaburu Meyvesi Ne İşe Yarar?

  Gilaburu meyvesi;

  - Stresi yok etmektedir.
  - Ödem atar.
  - Kalp sağlığını koruyan özelliğe sahiptir.
  - Uyku sorunlarını gidermektedir.
  - Cilt sorunlarını iyileştirmektedir.
  - Böbrek taşı ağrılarını dindirmektedir.
  - Yüksek tansiyonu dengeler.
  - Böbrek taşını eritip, kısa zaman içinde vücuttan atar.

  Gilaburu Meyvesi Faydaları Nelerdir?

  - Gilaburu böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olması ile bilinmektedir. Bununla beraber bu özelliği ile öne çıkan gilaburu meyvesinin böbrek taşlarına, böbrek kumuna karşı çok etkili olduğu ve bu sorunların çözülmesinde önemli destekleri dokunduğu söylenmektedir.

  - Kan dolaşımının sağlıklı devam etmesini sağlamaktadır. Antioksidan özellikleri gösterdiğinden ötürü kan dolaşımına yardımcı olmaktadır.

  - Tansiyonun dengede olmasına yardımcı olabilir. Antioksidan özellikleri ile uzun zamanda damarlarda plaka oluşumunun önlemesi ile yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerine de iyi gelmektedir.

  - Gilaburu meyvesi; kalp ve damar rahatsızlıklarından korumaktadır. Damarlarda yer alan yüksek basıncı azaltmaktadır.

  Gilaburu Nelere İyi Gelir?

  - Gilaburu meyvesi; yaşlanma karşıtıdır. Antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığı konusunda oldukça faydalıdır.

  - Yaygın şekilde yaşanan cilt problemlerine çözüm olmaktadır. Cildin temizlenmesine yardımcı olduğu için siyah nokta, sivilce gibi sık sık yaşanan cilt sorunlarının da daha hızlı geçmesine destek olmaktadır.

  - Uykusuzluk ve strese iyi gelmektedir.

  - İdrar söktüren bir etki oluşturmaktadır. Bununla beraber bu etkisi ile bedenden fazla suyu uzaklaştırmaktadır. Ödem ve ödeme bağlı olan şişkinliklerinin de hızlıca geçmesine yardımcıdır.

  - Adet ağrılarına iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra gilaburu meyvesi, regl dönemi içerisinde kadınların yaşamış olduğu ağrıların daha az hissedilmesini sağlamaktadır. Gilaburu meyvesinin faydalarını bu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow