hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Patlıcanla Ne Yapılır? Patlıcan İle Yapılabilecek Tarifler...

  Patlıcanla Ne Yapılır Patlıcan İle Yapılabilecek Tarifler...
  expand

  Hem faydalı kısımları hem de birçok değişik yemek çeşidi yapma imkanı ile patlıcan en önemli yiyecekler arasında gelir. Özellikle patlıcan kullanarak hem salatası hem de ana yemeği yapılması üzerinden sevilen bir sebze türüdür. Bununla beraber ılık mevsimlerde yetiştirilen patlıcan, aynı zamanda her mevsim bulunma imkanı vermektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Bu kapsamda Türk mutfağının da vazgeçilmezleri içerisinde yer alan patlıcanı kullanarak yapılabilecek birçok isim üzerinden yemekler bulunuyor. Özellikle İmam Bayıldı bu konuda en çok bilinen patlıcan yemekleri içerisinde gelmektedir.

   Patlıcanla Ne Yapılır?

   Patlıcanı kullanmak suretiyle yapılabilecek birçok değişik yemek çeşidi olduğunu söylemek mümkün. Özellikle domates ve biber ile birlikte soğanın yanı sıra en önemlisi ise kıymadır. Genelde bu et türü ile birlikte sebze çeşitleri kullanmak suretiyle pek çok farklı patlıcan yemeği ön plana çıkıyor.

  •  - İmam bayıldı
  •  - Tavuklu Ali Nazik
  •  - Melanzane 
  •  - Patlıcanlı domatesli spagetti
  •  - Patlıcan kebabı
  •  - Patlıcan şımartma
  •  - Nar ekşili patlıcan salatası
  •  - Patlıcan kızartması
  •  - Hünkar çorbası

   Bu gibi yukarıda verilen farklı isimler üzerinden patlıcanı kullanarak harika ve lezzetli yemekler yapmak mümkün. Özellikle hem ana menülerde kullanılabilir hem de salatada kullanılabilir yanı üzerinden patlıcan mutfağın önemli lezzetleri içerisinde gelir.

   Patlıcan İle Yapılabilecek Tarifler

   Patlıcanı kullanarak birçok değişik tarif üzerinden harika lezzetleri sofraya koymak mümkün. Özellikle patlıcan genelde tek başına yapılan bir yemek türü değildir. Patlıcanın içine veya kenarlarına yerleştirmek suretiyle farklı yemek türleri hazırlanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Genelde kıyma başta olmak üzere biber ve soğan ile beraber domates gibi yiyeceklerin kullanılması doğrultusunda patlıcan yemekleri hazırlanır. Özellikle bu konuda en çok bilinen patlıcan tarifleri içerisinde İmam Bayıldı ve patlıcan kebabı gelmektedir. Aynı zamanda patlıcan kızartması, tavuklu Ali Nazik ve Hünkar çorbası gibi patlıcan yemekleri bulunmaktadır. Her biri birbirinden farklı lezzetleriyle beraber keyifli bir tüketim imkanı sağlar.

   En Çok Bilinen Patlıcan Yemekleri Nelerdir?

   Türkiye'nin dört bir tarafında yer alan Anadolu yöresel yemekleri doğrultusunda patlıcan ile harika yiyecekler yapılmaktadır. Özellikle bunlar içerisinde bazı yemekler farklı malzemeler ile birlikte eşsiz lezzetler sunar. Aynı zamanda bu yemekler sadece Türkiye'de değil aynı zamanda dünyanın birçok farklı yerinde de sevilen lezzetlerdir.

   Genel çerçevede bu lezzetlerin içerisinde patlıcan kebabı ile imam bayıldı en çok bilinen patlıcan yemekleri içerisinde gelmektedir. Aynı zamanda patlıcan kızartması, tavuklu Ali Nazik ve melanzane gibi yemekler ön plana çıkıyor. Diğer yandanlar ekili patlıcan salatası ve daha pek çok değişik salata çeşidi de yine yoğun yapılan patlıcan yemekleri arasında öne çıkar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

   Sindirime yardımcı olması ile beraber vücuda sağlamış olduğu katkılar ile patlıcan önemli yere sahiptir. Diğer yandan yüksek lif oranına sahip besin kaynakları içerisinde yer alır. Kemik ve eklem sağlığını iyileştirmesi yönünden de patlıcan önemli sebzeler arasında öne çıkar.

   Kalp ve damar sağlığını iyileştirir ve aynı zamanda anemiye karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini önleyici yüksek ve güçlü oranda antioksidan içeriğine sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu ve benzeri gibi pek çok faydası ile birlikte birbirinden değişik yemekleri doğrultusunda patlıcan yemeği hazırlanmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow