hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: Malt unu! Ben Saksı Değilim tatlısı! Malt unu nedir? MasterChef'te gündem: Somer Şef'in saksı tabağı malt unundan yapılıyor!

  Son dakika: Malt unu Ben Saksı Değilim tatlısı Malt unu nedir MasterChefte gündem: Somer Şefin saksı tabağı malt unundan yapılıyor
  expand

  MasterChef Türkiye'nin 9 Ocak 2022 akşamı yayınlanan bölümünde 'Ben saksı değilim tatlısı' gündem oldu. Ben saksı değilim tatlısında malt unu kullanılıyor. Röne Redzepi'nin ilham verdiği Ben Saksı Değilim tabağı merak uyandırdı. Peki ama Ben saksı değilim tatlısı nasıl yapılır?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Malt unu genellikle ekmek katkı maddeleri, bileşimlerine bağlı olarak, ekmek üretim prosesinde ya da ürün kalitesinde belli özelliklerin iyileştirilmesi için kullanılır. MasterChef Türkiye'de Somer Sivrioğlu yarışmacılardan 'Ben saksı değilim' tatlısını yapmalarını istedi. Kavrulmuş malt unu, Türk Gıda Kodeksi’nde de ekmek katkı maddesi olarak kullanımına izin verilen doğal bir katkı maddesidir. Kavrulmuş malt unu, malt ekstraktı ve bira maltı olarak da bilinir. Peki ama malt unu nedir, nasıl yapılır? İşte Ben saksı değilim tatlısı hakkında bilgiler...

  Ben Saksı Değilim Tatlısı nasıl yapılır?

  Somer Sivrioğlu, ''Şef dostum Röne Redzepi 2010 yılında Sidney'e geldiğinde yapmıştık.'' dedi. Somer Sivrioğlu: Tamamen yenilebilir saksı. İçinde normal un ve malt unu var. Duxsel mantarımız ve küflü peynir kullanılıyor. Havuç da kullanılıyor. Turp da kullanılıyor. Mini baby kabağı kullanabilirsiniz. Rezene de kullanılıyor. Yedikuleyi marinasyon işleminden geçirmeniz gerekiyor. 

  Malt unu nedir?

  Kullanım Alanları Kavrulmuş malt unu, esmer renkli ekmeklerde (light ekmek, çavdar ekmeği, tam tahıl ekmeği, diyet ekmekleri, v.b.) ve hamburger ekmekleri ile bagetlerde genellikle renklendirici olarak kullanılmaktadır.
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow