Wasabi nedir? Wasabi nasıl tüketilir? Wasabi neyden yapılır?

Wasabi nedir? Wasabi nasıl tüketilir? Wasabi neyden yapılır?

Wasabi nedir? Wasabi nasıl tüketilir? Wasabi neyden yapılır?

Uzakdoğu mutfağına ilgisi olanların çokça duyduğu wasabi, turpgiller familyasına ait bir biti olup, kökünün içerdiği yoğun ve kuvvetli acı nedeniyle yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. "Wasabi nedir?" sorusunun yanıtı ve bu konuda merak edilenleri sizler için derledik.

Wasabi, Uzakdoğu ve ağırlıklı olarak Japon mutfağına ilgi duyanların çokça duyduğu ya da deneyimlediği bir baharat yahut sos olarak bilinmektedir. Özellikle acı tadı ile yemeklerde çeşni olarak kullanılan wasabi Japon ekosisteminin doğal ürünleri arasındadır. Piyasada çok sayıda taklidi bulunan wasabinin orjinali lezzetiyle diğerlerinden kolayca ayırt edilebilmektedir.

Wasabi nedir?

Wasabi, bitkiler aleminden, kapalı tohumlular bölümünden, iki çenekliler sınıfına ait turpgiller familyasına üye bir bitkidir. Kimi zaman Japon turbu olarak isimlendirilse de bu familya turp türüne ait değildir. Kökü yoğun, kuvvetli tat ve acı içerir. Bu özelliği sayesinde yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Wasabinin acısı, acı biberdeki kapsaisin dilde neden olduğu acıdan daha kuvvetlidir ve hardalın burun ve solunum yollarında yarattığı acı hissine yakındır. Diğer yandan acının etkisi biberin etkisine göre daha kısa sürelidir. Japonya'da vadi ve nehir yataklarında doğal olarak yetişen wasabinin "Wasabi Japonica"nın dışında, "Wasabi Korea" ve "Wasabi Tetsuigi" türleri de vardır. Yiyecek piyasasında genellikle iki kültivarı, Wasabi Japonica 'Drauma' ve 'Mazuma' bulunur, ancak tüm çeşitliliği bu ikisiyle sınırlı değildir.

Nasıl tüketilir?

Wasabi kök haliyle veya tüpler içerisinde satılır. Restoranlarda ise macun hali müşterinin isteği üzerine hazırlanır. Bunun nedeni 15 dakika içinde aromasını yitirmesidir. Suşi hazırlanırken, vasabi'yi pilav ve diğer malzemelerin arasına koyar; bu şekilde vasabi tadını daha uzun süre koruyabilir.

Wasabinin taze yaprakları yenebilir, köklerindeki tat yapraklarında da mevcuttur.

Vasabi'nin acı yaratması yağ bazlı olmadığından, acı biberlerin yarattığı histen daha kısa sürelidir ve herhangi bir yiyecek veya içecek tüketimiyle kolaylıkla silinir. Acı, ilk olarak burun deliklerinde ve solunum yollarında yoğun olarak hissedilir ve alınan miktara bağlı olarak oldukça yüksek şiddette acı verebilir.

Vasabi buharının solunum yollarıyla alınması kuvvetli uyarıcı bir etki yaratır. Bu özelliği, duyma özürlü kişilerin yangın ve benzeri tehlikeli durumlarda uyarılması amacıyla kullanılabilir. Böylesi bir deneyde, deneklerden bir tanesinin uykusundan on saniye içerisinde uyandığı tespit edilmiştir. Bu yönde yapılan çalışmalar, nihayetinde Makoto Imai, Naoki Urushihata, Hideki Tanemura, Yukinobu Tajima, Hideaki Goto, Koichiro Mizoguchi ve Junichi Murakami'ye 2011 yılı Nobel Kimya ödülü kazandırmıştır.

Wasabi hasadı zor olan bir bitkidir ve bu nedenle fiyatı yüksektir. Buna karşılık yabanturbu, hardal, nişasta ve yeşi gıda boyası ile taklid wasabi üretilmektedir. Özellikle Japonya dışında orjinal wasabi bulmak hayli güçtür.

Nasıl hazırlanır?

Vasabi, metal bir rende olan oroşigane ile rendelenerek hazırlanır. Ancak daha geleneksel hazırlanma için kurutulmuş köpekbalığı derisi kullanılır. El ile yapılmış rendeler veya özellikle köpekbalığı derisi yokluğunda seramik de kullanılmaktadır.