YKS ile YGS-LYS: Yeni sınav sistemi ile eski sınav sistemi arasındaki fark?

YKS ile YGS-LYS arasındaki farklar dikkat çekerken, yeni sınav sisteminin eski sisteme oranla neler değişti, dikkat çeken ayrıntı nedir?Üniversiteye giriş sistemi değişti, yeni sistemle eski sistem arasında ne gibi farklar oluştu?

Yüksek Öğretim Kurum Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni sınav sistemi YKS’yi kamuoyuna duyurdu, sınav sistemine dair ayrıntılı bilgiler verdi. YGS-LYS formatı kalksa da yeni sistem eski sınav sistemiyle örtüşüyor.

Eski sınav sistemi ile yeni sınav sistemi arasındaki benzerlik şu şekilde görüldü. Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile YGS ile sınavlarına girilmesi zorunludur.

TYT ile YGS arasındaki fark ise, YGS sınavlarında Türkçe, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya Felsefe soruları, Temel Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji soruları varken, TYT sınavında sadece Türkçe ve Temel Matematik soruları olacak.

Eski sınavda olduğu gibi yeni sınavda da Türkçe ve Temel Matematikten 40’a soru sorulacak. Öğrenciler ve adaylar Birinci oturum olan TYT sınavında toplam 80 soruyu çözecekler. Eski sınav YGS’de ise öğrenciler ve adaylar toplam 120 soruya cevap veriyordu.

Her iki sınavın test ağırlık puanları aynı olacak, Türkçe ve Matematik sınavlarında puan dilimleri eşit olarak ayrılacak. Yüksek Öğretim Kurumu yüzde 50 olarak test ağırlıklarını belirledi.

Önceki sınavlarda 18 puan türü bulunurken, yeni sınavda toplam 5 puan türü olacak.

Yeni sınav sitemi ile YGS-LYS arasındaki en önemli iki fark bulunuyor. Birinci fark, eski sınavlarda zaman farkı bulunurken, yeni sınavda tüm sınavlar tek bir gün içerisinde yapılacak.

YGS sınavı Nisan ayında, LYS sınavı Haziran ayında yapılıyordu. Yeni sınavda ise tüm sınavlar tek bir gün içerisinde iki oturum üzerinden yapılacak.

İkinci fark ise, öğrenciler ve adaylar bilgi sorularını daha çok görecek. Eski sınav sisteminde öncüllü sorular bulunurken, yeni sistemde öncüllü soruların sorulması beklenmiyor.

Eski sınavla yeni sınav arasında en dikkat çekici fark ise 200 puan oldu. Eski sınavda 200 ve üzeri puan alan öğrenci ve aday yalnız bir kere üniversiteye girebilme hakkına sahipken, yeni sınavda 200 ve üzeri puan alan öğrenci veya aday bir sonraki sene aldığı puanla başka bir lisans programına girme hakkına sahip olabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS