hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ceyhan’daki Sirkeli Höyük, İsviçre heyetiyle buluştu

  Ceyhan’daki Sirkeli Höyük, İsviçre heyetiyle buluştu
  expand

  Ceyhan’daki Sirkeli Höyük, İsviçre heyetiyle buluştu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CEYHAN(Adana),(DHA)- İSVİÇRE’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, Adana’nın Ceyhan ilçesinde kazı çalışmaları devam eden Sirkeli Höyük’te incelemelerde bulundu.
  Bin yıllar boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmış ilçedeki tarihi yaşanmışlık ve kültürel miras olan ‘Sirkeli Höyük’ gün yüzüne çıkıyor. Tarihi Bağdat Yolu’nda kalan,  Milattan Önce (MÖ) 13’üncü yüzyılda yaşamış Hitit Hükümdarı III. Hattuşili’nin eşi ve Hitit İmparatorluğu’nun kraliçesi Puduhepa’nın da yaşadığı Sirkeli Höyük’teki kazı çalışmaları aralıksız sürüyor. İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch ve Büyükelçilik Kültür Ateşesi Ariane Tinner, Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem ile birlikte kazı çalışmaları devam eden Sirkeli Höyük’ün yanı sıra ilçedeki tarihi ve ören yerlerini inceledi.
  TUNÇ VE DEMİR ÇAĞI BULUNTU ALANI
  Ceyhan’da bulunan heyetle ekonomik ve kültürel işbirliğini görüşen Başkan Hülya Erdem, Türkiye-İsviçre işbirliğiyle gün yüzüne çıkacak Sirkeli Höyük’ün, ilçenin önemli kültürel miraslarından biri olduğuna dikkat çekti. Sirkeli Höyük’e gösterdikleri ilgi için heyete teşekkür eden Başkan Hülya Erdem, Çukurova’nın en büyük tunç ve demir çağı buluntu alanlarından birini de içeren, Kraliçe Puduhepa’nın da doğup büyüdüğü yer alarak düşünülen Sirkeli Höyük’ün, Ceyhan ve Adana’ya ayrı bir kültürel değer kattığını kaydetti.
  Kazı Başkanı Prof. Dr. Mirko Novak ve Başkan Yardımcısı Dr. Deniz Yaşin'den bilgiler alarak kazıda çalışan yerli ve yabancı arkeologları ziyaret edip buluntuları da inceleyen ekip, daha sonra kazı alanını ve Anadolu'daki tarihlenebilen en eski Hitit kabartması olan II. Muwatalli kabartmasını da gördü.
  Gezinin ardından heyet ve arkeologları makamında ağırlayan Başkan Hülya Erdem, konuklara yöresel lezzetlerin yer aldığı sepetler ve belediyenin dikim evinde kadınların el işi göz nuru ile işlenen yazmaları hediye etti. İyi bir yönetici olabilmek için yaşanan kentin tarihinin iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Hülya Erdem, misafirleri ile bölge hakkında sohbet etti.
  Ziyaret öncesi Yaşar Kemal’in ‘İnce Memed’ kitabını okuduğunu söyleyen İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, “Bu coğrafyanın ne kadar bereketli ve kıymetli olduğunu biliyorum” dedi.
  RUCH’UN ANNESİ DE BÖLGENİN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLMUŞ
  Bir kadın belediye başkanı tarafından ağırlanmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Büyükelçi Ruch, kendi annesinin de doğduğu bölgenin ilk kadın belediye başkanı olduğunu anlattı.
  HEYET, CEYHAN’DA HEYECAN DUYDU
  Başkan Erdem, Büyükelçi Ruch ve diğer konuklarına, Ceyhan’ın Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ne yönelik çalışmalardan da bahsetti. Bölgede ayrıca petrol bulunmasından dolayı kentin sanayileşme konusunda gelecek vadettiğini kaydeden Başkan Erdem’in sözlerine karşılık heyecan duyduğunu dile getiren Büyükelçi Jean Daniel Ruch, kentte sanayileşme gerçekleşirken çevreye zarar verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.  Ruch, çevrecilikte son derece hassas olduklarını ve her zaman Ceyhan'ın yanında olacaklarını belirtti.
  Ziyaretin ardından Başkan Erdem; heyeti ve kazı ekibini, belediyenin kültür evinde misafir etti ve yerel mutfağı tanıtan akşam yemeği ikram etti. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow