hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çerçi Yusuf Konağı, yaşam merkezine dönüşüyor

  Çerçi Yusuf Konağı, yaşam merkezine dönüşüyor
  expand

  Çerçi Yusuf Konağı, yaşam merkezine dönüşüyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ADANA,(DHA)- SEYHAN Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, tarihe tanıklık yapan, koruma altına alınmış tarihi yapıları kent yaşamıyla bütünleştirecek çalışmaları hayata geçiriyor. Kent Meydanı projesi kapsamında Seyhan Belediyesi tarafından kamulaştırılan ve restorasyonu kısa süre önce tamamlanan Çerçi Yusuf Konağı, hem aromaterapi ve aromatik bitkilerle ilgili workshop çalışmalarına hem de çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapılarak yaşam merkezine dönüştürülüyor.
  Sucuzade Mahallesi, Saydam ve Obalar caddeleri arasında bulunan ve yığma ve ahşap karkas sistemi ile inşa edilen Çerçi Yusuf Konağı, tescilli tarihi eser statüsünde yer alan Adana’nın çok katlı ve görkemli konaklarından biri olma özelliğini taşıyor. Çatı katındaki ‘Cihannüma’ adı verilen ve her yeri görebilen camlı odanın şekli nedeniyle “Tayyareli Konak” olarak da anılan tarihi yapı, 2018’de Kent Meydanı projesi kapsamında Seyhan Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Hazırlanan projenin onaylanmasının ardından, Adana’nın tarihini yansıtmak, kentin tarihi dokusunu geleceğe taşımak için görev yapan Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nun (KUDEB) gözetiminde sürdürülen restorasyon çalışmaları kısa süre önce tamamlandı.
  Dedesi Çerçi Yusuf’un ‘çerçilik’ mirasının takipçisi olan Klinik Aromaterapist Rana Babaç Çelebi, restorasyonun tamamlanmasının ardından Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’la birlikte tarihi yapıyı ziyaret etti. Başkan Akay ve Çelebi, aromaterapi ve aromatik bitkilerle ilgili workshop çalışmaları ile çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması planlanan Çerçi Yusuf Konağı’nı kent yaşamıyla bütünleştirecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.
  TARİHİ KONAK YAŞAM MERKEZİNE DÖNÜŞECEK
  Seyhan Belediyesi olarak tarihe tanıklık yapan binaları, tarihi dokusunu koruyarak kullanılır hale getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Başkan Akay, Çerçi Konağı’nı da çevresindeki tarihi ve fonksiyonel yapılarla beraber sürdürülebilir bir kültür, yaşam merkezine dönüştürmek için çalıştıklarını vurguladı. Başkan Akay, “Çerçi Konağı, çevresiyle birlikte önümüzdeki dönemde çok ciddi yaşayan bir yer olacak. Tek başına Çerçi Konağı değil ama Çerçi Konağı’nın öncülüğünde, onunla isimlendirebileceğimiz bir alan yaratacağız” dedi.
  ‘YARAR SAĞLAYAN BİR DEĞERE DÖNÜŞMESİ MUTLULUK VERİCİ’
  Çerçi Yusuf Konağı'nın tarihini bugüne taşıyıp, yarar sağlayan bir değere dönüştüğünü görmenin mutluluk verici olduğunu dile getiren Çerçi Yusuf’un torunu Klinik Aromaterapist Rana Babaç Çelebi, “Konağı bu haliyle ilk defa görüyorum. Senelerce önce restorasyon başlamadan gelmiştim. Bugün o kadar mutlu oldum ve o kadar duygulandım ki anlatamam. Gerçekten başkanımızın ve ekibinin eline sağlık, harika bir proje olmuş. Gerçekten çok mutluyum. Başkanımızın da ifade ettiği gibi, Çerçi Yusuf’un adını verdiği bu konağın hem Adana’yı hem de Türkiye’yi burada olacak projelerle dünyada temsil edeceğini düşünüyorum. O kadar güzel bir geleceği var ki  heyecanlanıyorum” ifadelerini kullandı.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow