Çukurova Üniversitesi akademisyenler bilimsel projelerden 3 patent aldı

Çukurova Üniversitesi akademisyenler bilimsel projelerden 3 patent aldı
Çukurova Üniversitesi akademisyenler bilimsel projelerden 3 patent aldı

ADANA,(DHA)- ADANA'da Çukurova Üniversiteli akademisyenler, araştırma üniversitesi misyonu hedefleri kapsamında önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Moleküler Biyoloji ve Genel Biyoloji anabilim dalında yer alan akademisyenler bilimsel projelerden elde edilen sonuçlardan 2019 yılında 3 patent alarak kayıtlara geçti.

Patent çalışmaları ile ilgili bilgi veren Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burhan Arıkan, Biyoloji Bölümünde Moleküler Biyoloji, Genel Biyoloji, Botanik ve Zooloji olmak üzer dört anabilim dalında yer alan akademisyenlerin birçok konuda araştırmalar, tezler ve projeler gerçekleştirdiğini söyledi. Yapılan proje ve tez çalışmalarının üniversitenin yeni misyonu doğrultusunda olması ve araştırma üniversitesi hedeflerine ulaşması konusunda gerçekleştirilmesine önem verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Arıkan bu doğrultuda, Moleküler Biyoloji ve Genel Biyoloji anabilim dalında yer alan akademisyenlerin içinde yer aldıkları projelerden elde edilen sonuçlardan üçünün 2019 yılında patent alarak kayıtlara geçtiğini söyledi.


İlk patentin “Yem Katkısı Olarak Kullanılmak Üzere Ksilanaz Enzimi Üretimi ve Bu Enzimden Toz Preparat ve Kaplanmış Ürün Elde Edilmesi Yöntemi” başlığını taşıdığını belirten Prof. Dr. Arıkan patent detaylarını şu şekilde açıkladı;


“Pof. Dr. Burhan Arıkan, Prof. Dr. Hatice Korkmaz Güvenmez ve Prof. Dr. Sadık Dinçer hocalarımızın 2008 yılında yaklaşık 50 akademisyenin katılımı ile oluşturulan bir çalışma grubu ile yürüttükleri TUBİTAK-YEMEN projesinde, Ksilanaz enzimi ile ilgili sonuç İncelemeli patent statüsünde tescil edildi. Çalışmada bu 3 hocamızın sorumluluğunda olan üretici organizmanın doğal ortamdan izolasyonu gerçekleştirilerek, üretilen ksilanaz enziminin bütün özellikleri ortaya çıkarılarak hangi alanlarda kullanılabileceği saptanıp, tavuk yemlerinde eksojen enzim olarak kullanılmasının yolu açıldı. TUBİTAK-YEMEN Projesi 2013 yılı TUBİTAK teknoloji geliştirme ödülüne layık görüldü.”


 Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS