Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali başladı

Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali başladı

Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali başladı
expand

Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali başladı

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ADANA,(DHA)- ÇUKUROVA Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali, usta çizerlerin katıldığı bir törenle başladı.
Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali, törenle başladı. Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Gazeteci Metin Uca, yurt içinden ve dışından gelen usta çizerlerin katımılıyla yapılan açılış törenine özellikle gençler ilgi gösterdi. Kurdele kesiminden sonra Orhan Kemal Kültür Merkezi Fuayesinde bulunan Ustaların Sergisi açılışı yapıldı. Ardından Orhan Kemal Kültür Merkezinde etkinliklere devam edildi. Ankara Sanat Merkezi oyuncularının pandomim gösterisi büyük beğeni toplarken Başkan Soner Çetin açılış konuşmasında sanatın her dalına olduğu gibi karikatüre de çok önem verdiklerini söyledi.
Başkan Soner Çetin, “Biz çocukluğumuzda dergileri takip ederdik ama son yıllarda sanatçılarımız büyük zorluklarla mücadele ediyor. Bize rehber olan, ışık tutan sanatçılarımızın değerini bilmemiz gerekiyor. Bu festival bu anlayışın sonucu olarak ortaya çıktı. Bu yıl 5’incisini düzenliyoruz. Pandemi nedeniyle birkaç yıl ara vermiştik ama yeniden başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli sanatçılarımızın katkılarıyla önümüzdeki yıllarda biraz daha etkinlikleri çoğaltılmış, ulusal ve uluslararası düzeyde daha çok ses getiren bir festival haline getirmeyi istiyoruz” dedi.
Orhan Kemal Edebiyat Festivali, Jakaranda Kültür ve Sanat Festivali gibi etkinliklerle Çukurova’yı kültür sanat kenti haline getirdiklerini belirten Başkan Soner Çetin, Çukurova halkının kendilerinden kültür sanat alanında neler beklediklerini bildiğini kaydetti. Başkan Soner Çetin, “Sanatla kalın, karikatürlü kalın, karikatüre sahip çıkın” diye konuştu.
Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay da karikatürün güldürürken düşündüren önemli bir sanat dalı olduğunu vurguladı.
Karikatürist Hicabi Demirci ise karikatürün mizah sayfalarından kovulduğunu, dergilerin eskisi gibi satılmadığını söyledi. Karikatüristlerin çocuklara ve gençlere dokunması için festivallerin önemine değinen Hicabi Demirci, “Karikatürle ilgilenen genç, daha demokratik ve hoşgörülü olacaktır. Bu festival de böyle bir ihtiyaca cevap veriyor. Bundan dolayı Başkan Soner Çetin’e teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış töreninin ardından etkinlikler söyleşi ve çizim atölyeleri ile devam etti.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow