Köy çocuklarına kil sanatı öğretildi

Köy çocuklarına kil sanatı öğretildi
Köy çocuklarına kil sanatı öğretildi

 

Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - AFYONKARAHİSAR Sanat ve Yaşam Derneği (AFSAYAD) hazırladığı 'Sanatla Köprü' projesi kapsamında merkeze bağlı Küçükçobanlı İlkokulu öğrencileriyle birlikte kilden kelebek ve kuş motifleri yaptı. Kil sanatıyla ilk defa tanışan çocuklar kile şekil vermeye çalışırken, anneleri de sınıf içerisinde resim çalışması yaptı.

Afyonkarahisar'da yeni faaliyet göstermeye başlayan AFSAYAD ilk projesiyle köy okulundaki çocuklara ve ailelerine kil sanatını öğretti. Kil sanatıyla kuş, kelebek motifleri yapan minik öğrenciler gün boyu hem eğlendi hem de kil sanatıyla tanışmanın mutluluğunu yaşadı. Minik öğrenciler kendi yaptıkları ürünleri güneşte kurutup daha sonra boyama çalışması yaparken, anneleri de sınıf içerisinde resim yaptı.

Dernek Başkanı Başak Nakilcioğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, "İmkansızlıklardan dolayı farklı malzemelerle çalışma yapamayan öğrenciler için böyle bir etkinlik tertip ettik. Bu öğrencilerimiz daha önce kille çalışma yapmamış. Biz de bugün kille kelebek ve kuş fonlarını kullanarak çalışma yaptık. Her biri istediği gibi süsledi. Daha sonra bu çalışmalar boyanacak. Onlar için çok farklı daha önce yapmadıkları bir etkinlik. Ben bugün çok eğlendim. Kendi adıma konuşmak gerekirse çocuklarla çalışmayı çok seviyorum. Çocukların da çok mutlu olduklarını gözlemledim. Üye arkadaşlarımız da çocuklar da hep birlikte keyif aldık. Yetişkinliklerle bir etkinliğimiz daha oluyor. Burada ben şunu düşündüm. Gelir düzeyimiz ne olursa olsun, kendimize vakit ayırmak yetişkinler için çok zorlaşıyor. Kaliteli zaman geçirmek giderek zorlaşıyor. Sanatın da en temel etkilerinden birisi bu diye düşünüyorum. Biz ne yaparsak yapalım, kitap okuyalım, müzik dinleyelim, ne yaparsak yapalım kendimize vakit ayırmış oluyoruz. Temiz bir vakit ayırdığımızı düşünüyorum. Yetişkinler de bugün kendilerine vakit ayırsın istedim. Çok keyifli bir zaman geçirmelerini istiyorum" dedi.

Derneğin yönetim kurulu üyelerinden Aslıhan Alaca da her kesimin sanatla vakit geçirmesi için derneği kurduklarından aktardı. Alaca, "Bugün de bir köy okulumuzda kil etkinliği düzenledik. Onlarla birlikte bizler de çalışmalar yaptık. Onların gözlerindeki mutluluğu gördük. Bizim onlarla birlikte hareket etmemiz, böyle bir ortamda sanatla buluşturmamız harika bir şey. Etkinliklerimiz artarak devam edecek. Herkesin sanatla dopdolu zaman geçireceği harika günler planlıyoruz" diye konuştu.

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS