hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başkan Bahar: İyi bir Türkiye öyküsünü birlikte yazacağız

  Başkan Bahar: İyi bir Türkiye öyküsünü birlikte yazacağız
  expand

  Başkan Bahar: İyi bir Türkiye öyküsünü birlikte yazacağız

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, teknoloji kullanan değil üreten bir ülke olunması gerektiğini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk ilkelerinin izinde, ekonomiden dış politikaya, dijital teknolojilerden sanayiye kadar geniş bir yelpazede çok iyi tasarlanmış bir Türkiye öyküsünü birlikte yazabileceğimize inancımız tamdır" dedi.
  ATSO tarafından, ATSO 22. Grup Bilişim Meslek Komitesi ile birlikte, 'ürkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) İhracat Destekleri Programı' tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yoğun katılımla ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda, ihracata hazırlık ve kurumsal kapasite oluşturma destekleri, ihracatta pazarlama ve destekleri, yüksek katma değere yönelik 'Bilişimin Yıldızları Programı Desteği' konuşuldu.
  Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, göreve geldikleri günden itibaren bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalara katkı sağlayacak etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Geleceğimizi güvence altına alıp, küresel ekonomiden büyük bir paya sahip olabilmemiz için; teknoloji kullanan değil üreten hale gelmemiz ve dijital olgunluk seviyemizi durmaksızın yükselterek, dijital ekonomimizi geliştirmemiz gerekmektedir" dedi.
  DİJİTALLEŞME EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ
  Bilişim ve yazılım sektörlerinin önemini vurgulayan Bahar, “Bilişim ve yazılım sektörlerinin ülkemiz, şehrimiz ve üyelerimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyor, hassasiyetle üzerinde duruyoruz. Tüm sektörleri etkileyen büyük değişimlere tanıklık edildiği, yeni iş modellerinin ortaya çıktığı, yerleşik düzenlerin yerle bir olduğu, sistemlerin yeni baştan biçimlendiği günlerden geçiyoruz. İnsanoğlu olarak, her devirde verdiğimiz çabaların en önemli motivasyonu hep ekonomi olmuştur. Günümüzde ise dijital uygulamalar ve teknolojiler, dünya ekonomisinin lokomotifi konumunda" diye konuştu. 
  TASARLANMIŞ BİR TÜRKİYE MODELİ
  Yatırımları ve işletme verimliliğini artırarak ekonomiye doğrudan katkı sağlanabileceğini kaydeden Ali Bahar, “Sanayide verimlilik artışını sağlarsak, dış pazarlarda rekabet gücünü yükseltir, emek verimliliğini artırır, bu artışı ücrete yansıtırve refah seviyesini yükseltebiliriz, ülkeler arası mesafeleri kısaltarak yeni pazarlara ulaşımı kolaylaştırır, dijital ekonomiye geçişi hızlandırır, kayıt dışılığı azaltarak, kaliteyi artırabiliriz" dedi. Başarıların büyüklüğünü inancın büyüklüğünün belirlediğini dile getiren Bahar, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, Atatürk ilkelerinin izinde, ekonomiden dış politikaya, dijital teknolojilerden sanayiye kadar geniş bir yelpazede çok iyi tasarlanmış bir Türkiye öyküsünü birlikte yazabileceğimize inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.  
  EN ÖNEMLİ KONU DİJİTALLEŞME
  ATSO'nun 2023 iş programına değinen ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Öz, en önemli başlığın dijitalleşme olduğuna dikkati çekti. ATSO'nun üretimden pazarlamaya, yönetimden satışa tüm alanlarda dijital dönüşümde etkin rol aldığını kaydeden Öz, Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması (HİSER) Projesi Desteği kapsamında küme faaliyetleri, girişimcilik faaliyetleri, ATSO Networking ve Hızlandırma Programı çalışmalarının altını çizdi. 
  Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, Antalya Teknokent'te son 2 yılda 4 milyar TL'nin üzerinde toplam ciro elde edildiğini belirterek, “Bizim için kıymetli olan ihracatımız, 35 milyon dolar civarında ve bunun 10 milyon doları da Ar-Ge ihracatımız. Antalya'da bu konuyu gündemde tutan birkaç kişiden biri Ali Başkan ve ben varız. Antalya, Türkiye'nin silikon vadisi demiştik. Herkes kendi enerjisinin en iyisini, yapabildiğinin en iyisini yapıyor, bundan şüphem yok. Bu güne kadar yapılan çalışmalar, elde edilen başarılar var. Hep birlikte Antalya'yı bir bilişim ve teknoloji şehri yapmak için hızla ilerlemeye ve çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
  Toplantı, soru- cevap bölümünün ardından plaket takdimiyle sona erdi.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow