hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çocuklar için 'İlk Meclis'e Yolculuk' kitabını yazdı

  Çocuklar için İlk Meclise Yolculuk kitabını yazdı
  expand

  Çocuklar için 'İlk Meclis'e Yolculuk' kitabını yazdı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkanı Köksal Toptan'ın basın danışmanlığını da yapan gazeteci Sefa Salantur, çocuklar için 'İlk Meclis'e Yolculuk' kitabını yazdı. Salantur, imza gününde okurlarıyla buluştu.
  Sefa Salantur, imza gününde gençlerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. Salantur, kitabında 19 Mayıs’ta atılan ilk adımın sonrasında açılan ilk Meclis’i konu aldığını belirterek, çocuk ve gençlerin ilhamını bu kahramanlardan alması gerektiğini söyledi. Hem gazetecilik yaptığı dönemde hem de Meclis başkanlarıyla çalıştığı yıllarda ilk Meclis'in çok ilgisini çektiğini dile getiren Salantur, "İlk Meclis bir umudun ve imkansızlıkların hikayesi. Bunu çocukların bilmesini çok istedim. Çocuklar için 1920'lerin Ankara'sını kaleme alıp kitaplaştırdım. Aslında biraz fantastik bir hikaye oldu. Çünkü kitap 'Umut' ve 'Burcu' isimli iki çocuğun bilgi yarışması ödülü olarak bir zaman makinesiyle 23 Nisan 1920'ye yaptıkları zaman yolculuğunu ele alıyor. Orada çocukların gördükleri ilk Meclisin kahramanlarını anlattık" dedi.
  İmza gününe TBMM eski Başkanı Köksal Toptan da katıldı. Toptan, bir dönem basın danışmanlığını yapan Sefa Salantur'un yeni kitabının hayırlı olmasını diledi. Toptan, "Bizim Meclisin hikayesi apayrı bir şey. Dünyada önce devletler kurulur sonra Meclis açılır. Türkiye'de ise önce Meclis açıldı sonra devlet kuruldu" ifadesini kullandı. (DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow