Yapı Denetim Sistemi’nde yeni dönem

Yapı Denetim Sistemi’nde yeni dönem
Yapı Denetim Sistemi’nde yeni dönem

ANKARA, (DHA) - ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu’na göre 'Yeni Yapı Denetim Modeli'nde yapılan değişiklik, Yenimahalle Belediyesi ev sahipliğinde Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği tarafından düzenlenen panelde anlatıldı.

Belediye meclis salonunda düzenlenen panele Başkan Yardımcısı Hüseyin Boran, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Yapı Denetim Daire Başkanı Tuna Acar, Ankara yapı denetim yetkilileri ve proje müellifleri ile ilçe belediye yetkilileri katıldı.

TANIDIK DENETÇİ DÖNEMİ BİTTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yapı denetim modeline göre artık müteahhitler, inşaatları denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyecek. Panelin açılış konuşmasını yapan Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, yeni düzenlemeyle inşaat sektöründe tanıdık denetçi döneminin biteceğini belirtti. Şahin, "18 yıldır yapı denetim firmaları, denetleyeceği inşaatlara giderek 'sizi denetlemek istiyorum' diyerek iş istiyordu. Böyle bir mekanizmanın sağlıklı sonuçlar doğurması mümkün değildi.  Ama yürürlüğe giren yeni yapı denetim kanunu ile sektördeki bu belirsizliğe son verildi. Böylelikle bağımsız, sağlıklı ve kaliteli bir denetim sağlanmış olacak" dedi.

Panelin sonunda Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği tarafından panele katkılarından dolayı Yenimahalle Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personeline teşekkür plaketi verildi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS