Barış'ın anısına duygu yüklü konser

Barış'ın anısına duygu yüklü konser
Barış'ın anısına duygu yüklü konser

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) - Geçen yıl içinde yaşamını yitiren 23 Yaşındaki Barış İbrahim Dinçer'in adına oluşturulan Türk Halk Müziği korosu, türkü severleri 'Yürek Yakan Türküler' adlı konserde buluşturdu, duygulu anlar yaşandı.


Şef Soner Mızrak'ın yönetimindeki 'Barış İbrahim Dinçer Türk Halk Müziği Korosu'nun ilk konseri TRT Antalya Radyosu'ndan Tayfun Yönlü'nün sunumuyla Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleşti. Konsere, TRT Antalya Gençlik Korosu'nda müzik çalışmalarını sürdürdüğü sırada yakalandığı amansız kanser hastalığının pençesinden kurtulamayıp genç yaşında bu dünyadan göçüp giden Barış İbrahim Dinçer'i sevenlerin ilgisi yoğun oldu.


Konser öncesi Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenci de olan Barış İbrahim Dinçer'in yaşam hikayesi, müziğe olan tutkusu anlatıldı, "Barış bir müzik sevdalısı, müziğe aşık bir gençti. Barış'ın adı bu güzide koroda yaşatılacak, her yıl anısına konser düzenlenecek" denildi, Dinçer'in çocukluk ve gençlik yıllarına ait ve müzik çalışmalarıyla ilgili fotoğrafları da perdeye yansıtıldı.


Anne Meral Öktem Dinçer, yitirdiği evladı Barış için yazdığı 'Barışım, Mavişim' adlı duygu yüklü şiirini okudu, 'Neyleyim köşkü, neyleyim sarayı. İçinde salınarak gezen Barış İbrahim nefesim olmayınca" diyerek sahneden ayrıldı, izleyenlerin gözleri yaşardı.


Konser, koronun seslendirdiği 'Kara Duta Yaslandım' adlı türküyle başladı, 'Irmak Kenarında Bir Kuru Meşe' ile devam etti. Anadolu'nun birçok illerine ait türkülerlerin derlendiği konserde 'Güle Çıktım Gülmedim', 'Kayaların Karını Süpürseler', 'Yazımı Kışa Çevirdin' ve daha birçok zihinlerde yer etmiş türküler seslendirildi, izleyenler hem duygulu, hem keyifli dakikalar yaşadı, saz heyeti ve koro alkış yağmuruna tutuldu.


Konser sonunda anne Meral Öktem Dinçer, koronun oluşumuna emeği geçenlere plaket ve çiçek sunup teşekkür etti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS