Büyükşehir'den gençlik söyleşileri

Büyükşehir'den gençlik söyleşileri
Büyükşehir'den gençlik söyleşileri

 

ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi gençlerin talepleri doğrultusunda online 'Gençlik Söyleşileri' programını hayata geçirdi. Alanında uzman kişiler ve gençleri bir araya getiren söyleşilerde, kripto para, teknoloji bağımlılığı, pandemide gençlerin durumu gibi önemli konular üzerinde duruldu. Söyleşiler, ABB TV Sosyal Medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlandı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından planlanan Gençlik Söyleşileri 'Dijital Dönüşüm ve Kripto Para' ile başladı. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat tarafından gerçekleştirilen online söyleşide, kripto para, sistem güvenliği gibi konular ele alındı.
KRİPTO PARA SİSTEM GÜVENİLİR Mİ?
Kripto para sistemlerinin güvenilirliği konusunda gençleri bilgilendiren Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat "Alım satım yapanların bilinç sahibi olması lazım. Hangi kripto parayı neye göre alacağını, işleyişini bilmeden, alım satım platformlarının güvenilirliğini, tarihçesini bilmeden bu işlere girmek son derece risklidir. Eğer bu konularda bilgi sahibi değilseniz, elinizdeki son birikimi yatırmanız sizin açınızdan hüsranla sonuçlanabilir" dedi.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI
Büyükşehir Belediyesi Gençlik Söyleşilerinin ikincisinde ise, 'Teknoloji Bağımlılığı ve Dijital Oyunlar' online söyleşisi gerçekleştirildi. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Samur tarafından gerçekleştirilen söyleşide, dijital oyun bağımlılığı, aile ve çocuk arasındaki oyun bağımlılığı, bilgisayar oyunları ile para kazanılabilir mi konuları konuşuldu. Doç. Dr. Yavuz Samur, genel olarak erkeklerin daha çok dijital oyuna yöneldiğini belirterek, şunları söyledi: "Kızlar ise sosyal medyada zaman geçiriyor. Yapacak bir işi olmayan çocuk genellikle ekrana gider. Çocukların devam eden bir kursu yoksa, dışarıya çıktığında buluşacak bir arkadaşı yoksa, katıldığı bir etkinlik yoksa, evde çocukla zaman geçiren bir anne baba yoksa, sosyalleşebileceği bir ortam yoksa çocuk tabi ki ekrana gider. Pandemi sürecinde çocuk sokağa çıkamıyor, oyuna yöneliyor. Bütün bu uygulama ve oyunlar bize daha çok haz vermek için tasarlanıyor. Daha çok haz almak depresyona kadar gider."
PANDEMİDE GENÇLER
Son söyleşinin konusu ise 'Pandemide Gençlerin İyi Olma Halinin Korunması' oldu. Türk Psikologlar Derneği Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Klinik Psikolog. Dr. Ece Varlık Özsoy, pandemi çocuk ve genç nüfusun nasıl etkilendiğini değerlendirdi. Dr. Ece Varlık Özsoy, söyleşide çocuk, genç ve yetişkin olarak yaşanılan en büyük sorunun sosyalleşme olduğunu belirterek, "Sosyalleşme anlamında kendimizi kısıtlıyoruz. Bu dönemde gençlerin en büyük ihtiyacı akran iletişimi ve sosyal destek. Bu noktada ergenlerimiz diğer gelişim çağına göre daha fazla etkileniyor olabilir. Erken yaş çocukluk dönemi de aynı şekilde etkilendi. Evde kalma ve kısıtlamalarla bağlantılı olarak obezite gibi, rutinlerin bozulması, uyku düzeni, konsantrasyon kaybı gibi sorunlar meydana geldi" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS