Demre Toptancı Hali'nde sezon açıldı

Demre Toptancı Hali'nde sezon açıldı

Demre Toptancı Hali'nde sezon açıldı

Demre Toptancı Hali'nde sezon açıldı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)- DEMRE Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali'nde yeni sezon açılışı yapıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Demre Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali'nde yeni sezon açılışı yapıldı. Hal açılışında ilk tören Demre Komisyoncular Derneği salonunda yapıldı. Buradaki törene, Demre Belediye Başkan vekili Gülsüm Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, Antalya Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Recep Karatop, Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fatih Tural, eski CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, AK Parti İlçe Başkan vekili Hakkı İbik, CHP İlçe Başkanı Mete Hakan Caner, MHP İlçe Başkanı Mustafa Başkaya, İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Erol, SP İlçe Başkanı Nuri Tural, Deva Partisi İlçe Başkanı Murat Özek, Demre Belediyesi meclis üyeleri, mahalle muhtarları, dernek üyeleri, komisyoncular ve üreticiler katıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fatih Tural, "Demre'nin, Demrelinin, Demre ekonomisinin kalbi, kasım ayı başından temmuz ayı ortasına kadar Demre Toptancı Hali'nde atar. Demre, Türkiye'de seracılığın ilk başladığı yerdir. Demre ilçesi özellikle biber ve domates üretiminde dünya markasıdır. Bu ilçede 20'ye yakın türü biber üretilmektedir. Salkım ve kokteyl domateste yine öncüyüz. En az 25- 30 ülkeye ihracat yapılıyor. Bizim görevimiz komisyoncular olarak, üreticinin malını en iyi ve doğru biçimde değerlendirmektir. Bazen bizi eleştirenler dozajı kaçırıyor. Şunun bilinmesini istiyoruz. Üreticinin malını ne kadar yüksek satabilirsek, bizim de alacağımız komisyon miktarı artacaktır. Üretici zor koşullar içinde üretim yapmaya çalışıyor. Bu zor koşullarda Allah hepimizin yardımcısı olsun" dedi.

Demre Belediye Başkan vekili Gülsüm Cengiz, "Demre Toptancı Hali demek, Demre ekonomisinin yüzde 70'i demek. Hatta yüzde 80'i. Demre'deki ticaret, yaşam buradan gelecek paraya bağlı. Komisyoncular, üretici ile tüketici arasında köprü görevi görüyor. Komisyoncular, Demreli sera üreticilerinin sigortası, bankası gibi. Burada işler ne kadar sağlıklı yürürse, üreticinin ürünü ne kadar iyi para ederse, Demreli üretici, Demreli ticaret esnafının yüzü güler. Demreli mutlu olur. Tüm komisyoncularımıza, üreticilerimize sağlıklı ve başarılı bir sezon diliyorum" diye konuştu.

Buradaki törenin ardından hal meydanında dua edilmesi kurban kesilmesiyle Demre Yaş Sebze ve Meyve Hali'nde yeni sezon başlatıldı.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber