Antalyalı hafriyatçıların, 'mahkeme kararı uygulansın' eylemi

Antalyalı hafriyatçıların, 'mahkeme kararı uygulansın' eylemi

Antalyalı hafriyatçıların, 'mahkeme kararı uygulansın' eylemi

Antalyalı hafriyatçıların, 'mahkeme kararı uygulansın' eylemi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Veli KÖKEN/DÖŞEMEALTI,(DHA) - ANTALYA'nın Döşemealtı ilçesinde toplanan bir grup hafriyatçı esnafı, kendilerinden yasalara aykırı olarak para toplandığını iddia ederek eylem yaptı. Mahkemenin verdiği, 'yürütmeyi durdurma' kararına rağmen hafriyatçı esnafından para alınmak istenmesine tepki gösteren esnaf eylem yaparak, "Yetkili makamlar kanunu uygulasın ve artık araçlarımızın önü kesilerek yasaya aykırı olan kazı ve nakliye ücreti toplanmasından vazgeçilsin" diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

MAHKEMEDEN, 'YÜRÜTMEYİ DURDURMA' KARARI

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11 Eylül 2017 tarihli toplantısında alınan kararla Antalyaspor Kulübü Derneği ile Belediye arasında 21 Eylül 2017 tarihinde imzalanan, "Hafriyat kazısı, inşaat ve yıkıntı malzemelerinin depolama sahalarının işletilmesi" hakkının kulüp derneğine devredilmesini içeren protokol mahkemelik oldu. Antalya Biriketçiler, Nalburiyeciler, İnşaat Malzemecileri ve Hafriyatçılar Odası’nın protokolün iptali istemiyle 6 Eylül 2022 tarihinde açtığı dava 4 Kasım 2022 tarihinde sonuçlandı. Antalya 5.İdare Mahkemesi protokolün kanuna ve mevzuata aykırı olduğu, uygulanmasının telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağı gerekçesiyle protokolün yürütmesinin durdurulmasına Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere karar verdi.

FİRMA, KAMYONLARIN YOLUNU KESİYOR

Ancak hafriyatçı esnafı mahkemenin bu kararına rağmen kendilerinin araçlarının takip edildiğini, konuyla ilgili yetkilerin devredildiğini iddia ettikleri Ankara merkezli bir firmanın görevlilerinin araçlarının yolunu keserek para istediklerini gerekçe göstererek hem bu uygulamaya son verilmesi hem de seslerini duyurmak için eylem yaptı. Kamyonlarının damperlerini ve kepçelerinin kollarını kaldırarak eylem yapan hafriyatçı esnafı, yetkililerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. Biriketçiler, Nalburiyeciler, İnşaat Malzemecileri ve Hafriyatçılar Odası öncülüğünde Döşemealtı ilçesi Yeşilbayır mahallesinde bulunan hafriyat depolama sahasında toplanan yaklaşık 150 esnaf, yetkililerin mahkeme kararına uymalarını istedi.

YARGI KARARINA RAĞMEN HUKUKSUZ UYGULAMA

Esnaf Odası Başkanı Ali Osman Kaplan, esnafa mahkeme kararı sonrası yapmaları gerekenler hakkında bilgi verdi. Kendilerinin Antalyaspor’a ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne karşı olmadıklarının altını çizen Başkan Kaplan, mahkeme kararına rağmen kendilerinden para toplanmasının esnafın kazancına darbe vurduğunu belirtti. Geçmişte kendilerinden kazı için ücret alındığını belirten Kaplan, bugün ise buna bir de nakliye ücreti istenmesinin kendilerini zor durumda bıraktığını belirtti. Karşılıklı bir masa başında toplanarak konunun çözüme kavuşabileceğini belirten Başkan Kaplan, şöyle konuştu:

"Önceden kazı ruhsatı ücreti zaten alınıyordu, artık dökmek için de para istenmeye başladı. Hafriyatçıların ticari hayatı engellenmeye başladı. Biz bundan zarar görüyoruz ve ticari hayatımız ölüyor. Kafalarına göre esnafımızın önüne geçip zorla kamyonu durdurup ücret talep ediyorlar. Böyle bir kanuni hakları yok, önceki yapılan protokolde usulsüz bir uygulamadır. Şu anda adalet yerini buldu yürütmeyi durdurma kararı aldık. Antalyaspor’a ve Büyükşehir Belediyesi’ne karşı değiliz. Biz yargı kararına rağmen yapılan hukuksuz uygulamaya karşıyız. Biz Muhittin Başkanımız ve Antalyaspor Kulübü Başkanımız'la bir masada oturup istişare edip orta yolu bulana kadar tepkimizi sürdüreceğiz."

Hafriyatçı esnafı, eylemlerinin ardından alandan olaysız bir şekilde ayrıldı.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber