hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kaş'ta tanışıp, otostopla Türkiye'yi geziyorlar

  Kaşta tanışıp, otostopla Türkiyeyi geziyorlar
  expand

  Kaş'ta tanışıp, otostopla Türkiye'yi geziyorlar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA) - BELÇİKALI öğretmen Armand Van Astwegen (32) ile Günay Afrikalı bilgisayar uzmanı Jennifer Cronbe'nin (38) yolu Antalya'nın Kaş ilçesinde kesişti. Kaş'ta tanışıp arkadaş olan Astwegen ile Cronbe, yürüyerek, otostop çekerek Türkiye'yi geziyor.

  Güney Afrikalı bilgisayar uzmanı Jennifer Cronbe, Türkiye'yi gezmek için 15 Mart'ta İstanbul'a geldi. İlk kez geldiği Türkiye'yi beğenen Cronbe, vize süresini 1 yıla uzattı. Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla'yı gezen Cronbe, Antalya'nın Kaş ilçesine geldi. Cronbe, 5 ay önce Belçika'nın Brüksel şehrinde öğretmenlik yapan Armand Van Astwegen ile tanıştı. İkili Türkiye'yi gezmeye karar verdi. 5 ay önce Kaş'tan yola çıkan iki arkadaş, Ankara, Niğde, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya ve Mersin'i ziyaret etti. Antalya'ya gelen ikili otobüsle Phaselis Antik Kenti'nde, Likya Yolu'nda yürümeye karar verdi. Likya Yolu yürüyüşünde Olimpos Antik Kenti, Yanartaş'ı ve Kumluca'daki Rhodiapolis Antik Kenti'ni gezen iki arkadaş, Demre'ye ulaştı. Demre'deki Myra Antik Kenti, Aziz Nicolaos Anıt Müzesi'nin gezen ikili Kekova'ya gitti. İkili yolculuklarını otobüsle ya da otostop çekerek zaman zaman da yürüyerek geçirdi.

  İki ay daha Türkiye'de kalmayıp planladıklarından bahseden Aswegen, "İlk kez geldiğimiz Türkiye bizi çok etkiledi. Doğası çok güzel. Her yer tarih dolu. Tüm bunların ötesinde inanılmaz cana yakın, yardımsever insanlarla karşılaştık. Birlikte 500 kilometre yol yürüdük. Biz sürekli yürümüyoruz. Bazen otobüs kullanıyoruz. Geceleri çadırda ve bazen pansiyonda kalıyoruz. Şu anda kışın ortasındayız. Hava sıcaklığı 20 derece. 2 ay daha Akdeniz sahillerinde gezeceğiz. Çok kısa sürede yine Türkiye'ye geleceğiz dedi.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow