{$ day.Temps.HighTemp $} °

Kepez DokumaPark'ta botanik bahçe açıldı

Kepez DokumaPark'ta botanik bahçe açıldı
Kepez DokumaPark'ta botanik bahçe açıldı

 

ANTALYA,(DHA) - KEPEZ Belediyesi tarafından yapılan, binlerce bitki ve ağacının sergilendiği, şehrin florası ile endemik bitkilerinin bulunduğu Dokuma Botanik Bahçe, törenle ziyarete açıldı. 23 bin 500 metrekarelik alana kurulan bahçe, Antalya'nın adeta canlı ağaç ve bitki müzesi olacak.

Şehrin akciğeri olan DokumaPark'a, içerisinde yüz farklı türde 10 binden fazla bitki ile ağacın bulunduğu bir botanik bahçe kuruldu. Dokuma Botanik Bahçesi, yaklaşık 4 yıl süren kuruluş çalışmalarının tamamlanmasından sonra düzenlenen törenle şehrin kullanımına açıldı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün ev sahipliğini yaptığı açılış törenine AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, Kepez Muhtarlar Derneği Başkanı Feyzullah Büyükkeleş ile ilçe sakinleri katıldı.

225 PARK'TAN 688'E

Başkan Hakan Tütüncü, Kepez Belediyesi'nin yeşile ve çevreci belediyeciliğe ilişkin söyleyecek çok sözü olduğunu belirtti. Kepez'in yıllar içerisinde yeşil yatırımda nereden nereye geldiğini izah etmek için iki göstergenin yeterli olacağını belirten Başkan Tütüncü, "Göreve geldiğimizde Kepez'in 225 mahalle parkı vardı. Bu sayıyı 680'e çıkardık. Görevde olduğumuz 2009'dan bu yana 3 milyon 293 bin 179 metrekare yeşil alan ürettik" diye konuştu.

DOKUMA, TÜRKİYE'YE İYİ BİR ÖRNEK

Tütüncü, DokumaPark'ın 6 temalı parklarının en büyüğü olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dokuma Fabrikası, Antalya kamuoyunun en çok takip ettiği, yerleşke ve metrekare olarak da oldukça büyük bir alan. Bu alanı, kültür, sanat adasına, bir yaşam merkezine dönüştürürken, temel yaklaşımımız burayı içerikli bir şehir parkı haline getirmekti. DokumaPark, Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir park oldu. Bir sanayi tesisi düşünün. Bu sanayi tesisinin tamamı bir endüstriyel miras olarak kabul ediliyor ve şehrin her tarafından, her ilgi grubundan insana hitap edecek şekilde yeniden düzenleniyor. Hiçbir bina yıkılmıyor. Bütün binaları kendi özelliklerine, tarihi geçmişinin hatıralarına uygun olarak hikayeler yazılıyor ve bu yazılan hikayeler hemşehrilerimizi mutlu ediyor. Türkiye'de böyle bir örnek yok."

GÜÇLENDİRME İLE DOKUMA'YA 300 YIL ÖMÜR

Fabrika yerleşkesinde yıllar içerisinde oluşmuş güçlü bir ağaç ve bitki dokusunun bulunduğunu hatırlatan Başkan Tütüncü, ağaçların plakalandırıldığını, binaların tescil edildiğini söyledi.

"Koruma kararı, Dokuma Fabrikası yolculuğuna, dünya durdukça devam edecek anlamına geliyor" diyen Başkan Tütüncü, "Güçlendirdiğimiz fabrika binalarının en az 250- 300 yıl ömrü var" diye konuştu. Başkan Tütüncü, 23 bin 500 metrekare alanda 10 binden fazla bitki ve yüzlerce türün olduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, "Bölgenin florasını anlatan bahçelere, botanik bahçeler denir. Dokuma Botanik Bahçe'de, 6 farklı tematik bahçemiz bir portakal bahçemiz yani 7 tane bahçemiz var. Antalya'nın trafik plakası 07'ye nazire olsun diye 7 tane bahçe oluşturduk" dedi. Tütüncü, sırayla portakal bahçesi, Japon bahçesi, begonvil bahçesi, kaya ve Alpin bitkiler bahçesi, tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi, tropik bitkiler bahçesi ve Anadolu bahçelerinin kurulduğunu belirtti.

MANAVGAT YANGININDAN GETİRİLEN AĞAÇLAR

Başkan Tütüncü, botanik bahçede üç tane de tematik diorama alanı oluşturduklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunlardan bir tanesi ölü ağaçlar alanı. Üzerinde hatıraların olduğu ölü ağaçlarla ilgili özel bir diorama alanı oluşturduk. Yörük kültürüne duyduğumuz saygıdan dolayı Antalya Bulvarı'nda bulunan Zeytinli Sarnıcı'nın birebir kopyasını botanik bahçemizin içerisine yaptık. Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını, Manavgat, Gündoğmuş ve Akseki ilçelerimizdeki orman yangınıydı. O yangınlarda yüreklerimiz yandı. O büyük acının hatırasını yaşatsın diye Manavgat'tan getirdiğimiz yanmış ağaçlarla da bir Manavgat Yangını Hatıra köşesi oluşturduk."

'ÖNCEKİ DÖNEM SORUNLAR İÇİN ŞİMDİ AÇILIŞLAR İÇİN ARANIYORUZ'

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın da konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Bir orman mühendisi olarak bu açılışa katılmaktan dolayı büyük mutluluk duydum. Hakan Başkan, ilk görev yıllarında ilçenin mülkiyet sorunlarının çözümüyle ilgili bizden destek isterdi. Hakan Başkan, Kepez'in köklü mülkiyet sorunlarını çözdü. Bu sorunların çözümüne AK Parti Antalya Milletvekilleri olarak ciddi bir destek verdik. Bir zamanlar sorunlar yumağı olan Kepez'de güzel işler yapıldı. Şimdi Başkanımız, açılışlara davet etmek için bizleri arıyor. İlçede kazandırılan 8 kütüphanenin üçünün açılışına katıldım."

Konuşmaların ve yapılan duanın ardından kurdele kesilerek, Dokuma Botanik Bahçe, ziyarete açıldı. Başkan Hakan Tütüncü, daha sonra misafirleriyle botanik bahçeyi gezdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS