Kepez'in Sahaf Festivali açıldı

Kepez'in Sahaf Festivali açıldı
Kepez'in Sahaf Festivali açıldı

 


ANTALYA, (DHA) - SAHAF Festivali, düzenlenen törenle kapılarını kitapseverlere araladı. Dokumapark'taki festival, 28 Ekim tarihine kadar geçmişten iz arayanları ağırlayacak.


Kepez Belediyesi, AESOB, Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle organize edilen 'Sahaf Festivali' törenle açıldı. Dokumapark'ta kapılarını kitapseverlere aralayan festivalin açılışına Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bayrak, Sahaflar Derneği Başkanı Ümit Nar, meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve muhtarlar katıldı.


Anlamlı bir festival düzenlediklerini belirten Başkan Hakan Tütüncü, kitap okumanın insanca bir eylem olduğunu söyledi. Kitapların okurlarını insan olmaya, dış dünya ile farklı ilişki kurmaya davet ettiğini belirten Başkan Tütüncü, “Bu yıl 3'ncüsünü düzenleyeceğimiz Kepez Kitap Fuarı, her bahar ağaçların yeşillendiği, çiçeklerin açtığı günlerde kapılarını açıyor ve her yıl 400 binden fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Esnaf odalarımız şehre sahaf kültürünü getirmek istediklerini söyleyince, biz de 'Bütün imkanlarımız emrinizdedir' dedik. Ve güzel bir Sahaf Festivali'ni hep birlikte gönül gönüle meydana getirdik" dedi.


SÖYLEŞİLER, SİNEMALAR, SERGİLER


Geçmişin izlerini günümüze taşıyacak festival, 28 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sahaf festivalinde birbirinden nadide yazma eserler, tarihe tanıklık etmiş kitaplar, dergiler, orijinal nüshalar, meraklılarıyla buluşacak. Kitapseverlerin yanı sıra antika meraklılarını da bir araya getirecek olan festival nostalji kokacak.


Sahaf Festivali kapsamında gerçekleşecek söyleşilere H. Cahit Kerse, Haşim Şahin, Olgay Söyler, Emin Nedret İşli, Erol Malçok, Tuncer Çetinkaya, Ümit Nar, Ersin Şen konuk olacak. Antalya'da dergiciliğin ve kitapçılığın tarihi, Ahilik ve ahilik kültürü, Antalya ve çevresi Tahtacı Türkmenleri, dünden bugüne sahaflık tarihi, kent sosyolojisi açısından sahafların ve kitabevlerinin önemi, Altın Portakal Film Festivali'nden edebiyat uyarlamaları, kitap mezatı, Şahmaran masalları ve Anadolu'nun masal geleneği anlatılacak. Jawa Motorlar ve Murat 124 Otomobiller Sergisi'nin de açılacağı festivalde, hafızalarda yer bırakan Türk filmlerinin de gösterimlerinin yapılacağı 'Sinema Günleri de düzenlenecek. Sahaf Festivali, 10 gün boyunca 11.00 ile 23.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS