Komşu meclisinde ilk oylar 10 milyon TL bütçe için kullanıldı

Komşu meclisinde ilk oylar 10 milyon TL bütçe için kullanıldı
Komşu meclisinde ilk oylar 10 milyon TL bütçe için kullanıldı

 


İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi tarafından hayata geçirilen dijital demokrasi uygulaması 'Komşu Meclisi' tanıtım toplantısı Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.


Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Başkan Uysal, dijital demokrasi uygulaması komşu meclisinin içeriğini anlattı. Toplantıyla birlikte aktif olan uygulamada ilk oy kullanma işlemi de gerçekleşti. Sisteme kayıt olan Muratpaşalılar 8 ana başlıkta belirlenen hizmetler arasında, 10 milyon TL bütçenin hangi hizmetler için kullanılmasını belirleyecek. Oy kullanma işlemi bir hafta sürecek.


"Artık bakkalı, tamircisiyle, öğretmeni din görevlisiyle, taksicisi fırıncısıyla, yaşlısı genciyle, kadını ve çocuğuyla mahalleliler Muratpaşa'nın geleceğine yön verecek" diyerek komşu meclisini anlatmaya başlayan Başkan Ümit Uysal, "Dünyanın ilk demokratik meclis binasının yer aldığı ve ünlü düşünür Montesquieu'nün 'Demokrasi' bağlamında 'Antik dünyanın en mükemmeli' sözleriyle anlattığı Likya Birliği'nin başkenti Patara'nın bulunduğu Antalya, yüzyılları aşan demokrasi deneyimine, 2020 Patara Yılı'nda Muratpaşa Belediyesi yepyeni bir pencere açıyor. Türkiye'nin ilk dijital demokrasi uygulaması Komşu Meclisi ile Muratpaşa'da daha çok konuşup daha çok bir araya geleceğiz, daha çok tartışıp daha çok karar alacağız" dedi.


İnternette başlayan ve yeni medyanın farklı şekilleriyle devam eden dijitalleşme eğiliminin kamu yönetimi de dahil siyasetten gündelik yaşama geleneksel yapıları değiştirdiğini kaydeden Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Son derece hızlı yaşanan bu süreç, oy vermeyle sınırlı vatandaşlık pratiğini de etkiliyor. Artık karar alma süreçlerine katılmak isteyen, tartışan, yaşadığı sokağa, mahalleye ve kente dair söz söyleyen, müşterekleri arayan ve kamusal iyiye ulaşmaya çalışan aktif yurttaşlık dönemi başlıyor. Sadece insana değil yaşama dair her şeyle sorumlu bir belediyecilik anlayışı bu dönüşümü görmezden gelemez. Bugün burada çevrimiçi olan www.komsumeclisi.com internet adresi üzerinden vatandaşlarımız Muratpaşa'nın geleceğine yön verecek."


13 YAŞINDAN BÜYÜKLER KULLANIYOR


Komşu Meclisi'nde ilçe sınırlarında ikamet eden 13 yaş üstü herkesin kent yönetimine doğrudan katkı sunacağını anlatan Uysal, uygulamanın dört bölümden oluştuğunu söyledi. Komşu Meclisi'nin bir 'oylama sayfasıyla' açıldığını aktaran Başkan Uysal, uygulamada Muratpaşa'nın 55 mahallesinin adını taşıyan 'Mahalle Meclisleri', oylamaya sunulacak konuların tartışıldığı 'Komşu Formu', Muratpaşalıların projelerini iletecekleri 'Bir Fikrim Var' bölümü bulunduğunu söyledi.


MECLİSİN İLK BÜTCESİ 10 MİLYON


Komşu Meclisi'nde ilk oylamasının da 10 milyon liralık bütçenin nasıl kullanılacağına ilişkin olacağını vurgulayan Uysal, "Uygulamanın internet sitesi www.komsumeclisi.com açılışında yer alacak panelde, bütçenin kullanılacağı hizmet alanları yer alıyor. Komşu Meclisi'ne üye olan Muratpaşa sakinleri, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalardan asfalt ve kaldırım hizmetlerine 8 başlık altında sıralanan hizmet alanlarından en çok iki tanesine oy verebilecek" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS