Kömür ocağı köylüleri huzursuz etti

Kömür ocağı köylüleri huzursuz etti
Kömür ocağı köylüleri huzursuz etti

 


Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'nın Korkuteli ilçesinde mahallelerine yapılacak kömür ocağının su kaynakları ve tarım alanlarına zarar vereceği düşüncesiyle köylüler, dilekçe ile başvurdukları kamu kurumlarından çalışmaların durdurulmasını istedi. Köylüler, kömür madeni açılacak bilgisi alındığından bu yana huzursuz olduklarını kaydetti.


Korkuteli ilçesine bağlı Dereköy Mahallesi'ndeki köylüler ile çevreci sivil toplum örgütü Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu), Yayla mevkiinde açılmak istenen kömür ocağının su kaynaklarına ve verimli tarım arazilerine zarar vereceği gerekçesiyle maden ocağı açılma sürecinin sonlandırılması talebiyle Antalya Valiliği, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, DSİ 13. Bölge Müdürlüğüne, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne dilekçeyle başvurdu. Köylüler dilekçelerinde, 11 bin dönüm tarım arazileri olduğunu, açılmak istenen kömür ocağının 1500 dönüm arazi üzerinde planlandığını kaydetti.


'TARIMSAL ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK'


Kömür ocağının arazilerin ortasında yer aldığı belirtilen dilekçede, “Kömür madeni tarımsal üretimin üstüne adeta toz ve stres cehennemi olarak çökecektir. Tarım alanlarının ortasında iş makinaları, kömür kazan greyderler, dozerler ve benzeri makinalar, kömür taşıyan kamyonlar, toz, rüzgarlı havalarda (alan rüzgarlı bir bölgedir) daha da fazla tozla adeta bir cehennem yaratacaktır. Madenden çıkan toz bütün tarımsal alanlardaki meyvelerin üzerine, yapraklarına sirayet edecek ve tarımsal üretimi olumsuz etkileyerek çevredeki bütün köyleri ve çiftçileri adeta can evinden vuracaktır" ifadelerine yer verildi.


KÖYLÜLER HUZURSUZ


Maden açılmak istenen alanın yayla evleri yakınında olduğu dile getirilen dilekçede, ocağın Korkuteli çayını besleyen Menevşelik su kaynaklarının üstüne yapılacağı iddia edildi. Köylüler, dilekçelerinde şu ifadelere yer verdi:


“Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden talebimiz çok nettir: Madencilik faaliyetinin engellenmesi için bölgenin özel nitelikleriyle ilgili gerekli çalışmaları yapmasını, durumu bakanlığa iletmesini ve madencilik faaliyetinin bu bölgede yapılamayacağını bildirmesini beklemekteyiz. Dereköy önemli bir tarım merkezi olması nedeniyle köylüler işinde gücünde insanlardır. Köylüler kazançlarını meyve bahçelerinden, hayvancılıktan elde etmektedir. Köylerinde huzurlu bir yaşamları vardır. Ancak kömür madeni açılacak bilgisi alındığından bu yana köylüler huzursuz olmaya başlamışlardır."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS