Kumluca'da geleneksel oyunlar canlandırıldı

Kumluca'da geleneksel oyunlar canlandırıldı
Kumluca'da geleneksel oyunlar canlandırıldı

 


Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) - ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde yok olmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar canlandırıldı.


Kumluca Belediyesi tarafından bu yıl 20'ncisi düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında kurulan Yörük obalarında, yok olmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar oynandı. Ortaköy ve Karacaören mahallerinin sergilediği oyunlar Kumluca Belediyesi Otağı'nda gerçekleştirildi. Yetişkinlerin yönettiği ve gençlerin sergilediği, teknolojik imkanların olmadığı eski yıllarda ataların oynadığı oyunları Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, AK Parti İlçe Başkanı Erol Uysal, CHP İlçe Başkanı Fahrettin Karaöz ve vatandaşlar izledi.


Ortaköy Mahalle Muhtarı Halime Kaya, "Atalarımız eskiden telefon ve televizyonun olmadığı yıllarda bugün burada sergilediğimiz oyunları oynuyormuş. Biz bu oyunları sizler için oynayacağız" dedi.


Daha sonra gençler, sınır kavgası, güvercin taklası, mekik dokuma, ayak güreşi, değirmen, sopayı kim vurdu, yüzük saklama, ayakkabıya girme, balık yakalama gibi geleneksel oyunları sergiledi. Oyunlara zaman zaman protokol üyeleri de dahil edildi.


Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, "Kumlucalı büyük ailemle birlikte, Finike Belediye Başkanımız Mustafa Geyikçi ile birlikte bugün hep bir aradayız. Kaybolmaya yüz tutmuş orta oyunlarının hepsini bu gece burada sergiledik. Çok keyifli bir geceydi. Teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Oyunların ardından protokol üyeleri tarafından alanda kurulan Yörük obaları gezildi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS