Rektör Özkan: Antalya'yı dijital şehir yapacağız

Rektör Özkan: Antalya'yı dijital şehir yapacağız

Rektör Özkan: Antalya'yı dijital şehir yapacağız

Rektör Özkan: Antalya'yı dijital şehir yapacağız

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya'yı dijital bir şehir yapmak istediklerini söyledi.

Antalya Sanayici ve İşinsanları Derneği (ANSİAD) üyelerarası tanışma ve kaynaşmayı artırmak, üyelerin birbirleri arasındaki iletişimin daha iyi olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen kahvahtılı buluşmanın konuğu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan oldu. Akra Barut Otel'de düzenlenen ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı'nın ev sahipliğindeki buluşmaya, AÜ Teknokent Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, ANSİAD yönetim kurulu üyeleri Ercan Özbek, Rana Demirer, İlhan Karakaya, Barış Yaşa, Sarper Dermut ve Burak Gönen de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Akın Akıncı, “Üniversite ve iş dünyası, sanayi arasındaki ilişki çok önemli. Bir şehirde üniversite sanayi ve iş dünyası entegre olarak çalışmak zorunda. Eğitimden sonraki iş dünyasının gerçeklerinden habersiz gelişmesi oldukça kötü bir durum. Bilim ve üretimin beraber yürümesi kaçınılmaz. AÜ bizim en önemli paydaşlarımızdan bir tanesi. Teknokent iş dünyasına açık bir yer ve her türlü faydayı sağlıyor" dedi.

Buluşmanın onur konuğu AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ise “65 bin 70 bine yakın öğreincisi, 3 bin 300 öğretim üyesi olan güzide bir kurumun rektörüyüm. Akdeniz Üniversitesi 40 yaşında, tıp fakültesi ise 50 yaşında. Yarım asra yakın bir geçmişi var. Ben üniversitenin hem belediye başkanıyım, hem valisiyim" dedi.

'770 MİLYON LİRA BORCU 100 MİLYONA İNDİRDİK'

2020 yılında göreve geldiğinde tıp fakültesinin 770 milyon lira borcu olduğunu hatırlatan Rektör Özkan, “Bu borcu tasarruf tedbirleri ve gelirleri artırarak 100 milyon liraya kadar düşürdük. Üniversitenin MR tomografisi yoktu. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir protokol düzenledik. Şu an üniversitemizde MR ve temografi kitimiz var. Bu kit hastaların randevularını öne çekmek açısından önemli. Eğitim sistemini değiştirdik. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi bir seviye kadar yükseldi. Tıp fakültemizden mezun olan öğrencilerin hepsi asistanlığını bizde yapmak istiyor. Eğitimin teknoloji içeren, günümüzün gerçeklerini ortaya koyan, çözüm üreten teorik ve protik eğitim sistemi olması gerekli. Teknokentimiz Türkiye'nin 8'inci teknokenti. Teknokente baktğımız zaman bizim kampüsümüz şehrin merkezinde kalan bir kampüs ama bize yetmiyor. Aksu ilçemizde 1100 dönümlüm arazimiz var. İkiye ayırmaya karar verdik. Aksu'da tarım teknokentini oluşturacağız. Üniversite içinde de bilişim teknokentimizi kuracağız. Antalya'yı dijital şehir yapmak istiyoruz" diye konuştu.

İŞ DÜNYASINDAN DESTEK İSTEDİ

Üniversitelerin eğitimle birlikte bilim üretmesi gerektiğini aktaran Rektör Özkan, "Antalya insanı Antalya'ya çok sahip çıkmıyor. Üniversiteye çok sahip çıkmıyor. ATSO seçimlerini de gördük. ATSO seçimleri bile Antalya'ya yakışmadı. Antalya ekolojisinden ekmek yiyen en önemli kesim turizm. Antalya turizmcisinin üniversite ve bilime çok destek vermesi gerekli. Hepimiz ne kadar çok katkı sağlarsak şehrin kıymeti o kadar artacak. Ben buna elçiyim. Antalya'da, Antalya'ya sahip çıkılması için çalışma yapacağım. Fikir olarak, maddi ve manevi destekleri arayacağım" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber