hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Saklıkent'te sezon 1 ay uzadı

  Saklıkentte sezon 1 ay uzadı
  expand

  Saklıkent'te sezon 1 ay uzadı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Saklıkent Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığı, son yağışlarla birlikte 2 metreye ulaştı. Önceki yıllarda nisan ayı ortalarında kayak sezonunun kapandığı zirvede, bu yıl mayıs ayına kadar sezonun uzaması bekleniyor.

  Konyaaltı Sahili'ne 45 dakika uzaklıktaki Beydağları üzerine kurulu Saklıkent Kayak Merkezi'nde kar, geçen yıla göre bu yıl 1 ay gecikmeli yağdı. Saklıkent'te 2019'da 82, 2020'de 74, geçen sene ise 68 santimetre ölçülen en yüksek kar kalınlığı, bu yıl Ocak ayında 1 metre 15 santimetre olarak kayıtlara geçti. Son yağışlarla birlikte kar kalınlığı yüksek noktalarda 2 metreye ulaştı.

  Bakırlıtepe mevkisinde, 1971'de dönemin valisi Hüseyin Öğütçen öncülüğünde kurulan merkezde pistlerdeki kar bastırılarak, kayak sezonu açıldı, yerli ve yabancı turistler kayak yapmaya başladı. Sahilde güneşin ve denizin keyfini çıkaran turistler, sadece 50 kilometre uzaklıktaki kayak merkezinde kızak kayıp, kayak ve snowboard yapabiliyor.

  Telesiyejlerle pistin zirvesine ulaşan tatilciler, 4500 ve 3200 metrelik pistlerde kayarak, vakit geçiriyor. Önceki yıllarda aralık ayında başlayan kayak sezonu, nisan ayının ilk haftası gibi kapanıyordu. Son yağışlarla birlikte sezon da uzamış oldu.

  FOTOĞRAFLI

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow