hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TUSAŞ'tan Antalya Teknokent'e 25 yıllık yatırım

  TUSAŞtan Antalya Teknokente 25 yıllık yatırım
  expand

  TUSAŞ'tan Antalya Teknokent'e 25 yıllık yatırım

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Antalya Teknokent bünyesinde yapılacak TUSAŞ Ar-Ge Binası için imzalar atıldı. 25 yıllık bir yatırım olan Ar-Ge Binasında başta Milli Muharip Uçak Projesi olmak üzere TUSAŞ'ın yüksek teknoloji odaklı savunma sanayi projeleri yürütülecek.

  Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Milli Muharip Uçak Ar-Ge ve Tasarım Merkezi çalışmaları kapsamında 25 yıl kullanılmak üzere yeni Ar-Ge Binası inşaatı için imzalar atıldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Ankara merkez yerleşkesinde düzenlenen imza töreninde Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil tarafından TUSAŞ Milli Muharip Uçak Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Bina sözleşmesi imzalandı.

  DÜN HAYALLERDEYDİ, BUGÜN PİSTTE, YARIN GÖKYÜZÜNDE OLACAK

  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde ilk kez piste çıkan Milli Muharip Uçak Projesi'nin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını belirterek, “Dün hayallerdeydi. Bugün pistlerde ve yarın güç birliği ile gökyüzünde olacak" dedi.

  TUSAŞ ile iş birlikleri artıracak ve öğrencilerin kariyerlerine katkı sağlayacak bir çalışmanın da bilgisini veren Rektör Özkan, Akdeniz Üniversitesi öğrencileri için TUSAŞ Kariyer projesi ile ilgili anlaşma sağladıklarının söyledi. TUSAŞ ile yapılan iş birliği çerçevesinde Mühendislik Fakültesi'ne bir eğitim laboratuvarı kurulacağını belirten Rektör Özkan, TUSAŞ Kariyer programı ile Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin TUSAŞ üretim tesislerinde yüksek teknoloji üretim ve Ar-Ge çalışmalarını yerinde görme imkânına sahip olacağını ifade etti.

  ANTALYA İÇİN BÜYÜK KAZANIM

  Antalya Teknokent Genel Müdürü Dr. İbrahim Yavuz da TUSAŞ ile sürdürülen iş birliğinin hem üniversite hem de şehir için büyük bir kazanım olduğunu vurguladı ve “TUSAŞ tarafından 25 yıllık yatırım yapılacak olan Ar-Ge Binası'nda mühendislerin, yazılımcıların ve öğrencilerin istihdamı sağlanacak" diye ekledi.

  Bu kapsamda TUSAŞ tarafından Antalya Teknokent'te yapılacak olan 6000 metrekare kapalı alana sahip TUSAŞ Ar-Ge Binası'nda başta Milli Muharip Uçak Projesi olmak üzere TUSAŞ'ın yüksek teknoloji odaklı savunma sanayi projeleri de yürütülecek. Ar-Ge binasının bir yıl içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

  İLK ADIM BİR YIL ÖNCE ATILDI

  Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent ile ülkemiz savunma sanayisinin önemli bir değeri olan TUSAŞ arasındaki iş birliğinin ilk adımı 12 Mart 2022'de atıldı. Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent'te Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Antalya Teknokent TUSAŞ Ar-Ge Ofisi açılışı ve TUSAŞ Milli Muharip Uçak Ar-Ge ve Tasarım Merkezi alan tahsisi imza töreni gerçekleştirildi.

  TEKNOKENTLER ARASINDA 7'NCİ SIRADA

  Teknokentler Performans Endeksine göre Türkiye genelinde 96 teknokent arasında 7'nci sırada yer alan Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent, güçlü Ar-Ge ekosistemi ile yazılım, bilişim, sağlık, elektrik-elektronik, gıda, tarım ve savunma sanayi alanında 206 firmaya ev sahipliği yapıyor. Akdeniz'in teknoloji ve bilişim üssü olan Antalya Teknokent bu özellikleriyle bölgenin Ar-Ge, üretim ve ticaretinde de cazibe merkezi haline geldi.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow