hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uluslararası Kemer Sualtı Günleri başladı

  Uluslararası Kemer Sualtı Günleri başladı
  expand

  Uluslararası Kemer Sualtı Günleri başladı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Levent YENİGÜN/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'nın Kemer ilçesinde bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, Üç Adalar'da yapılan sualtı görüntüleme ve fotoğraf çekimleri ile başladı.

  Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) önderliğinde Akdeniz Üniversitesi, Kemer Belediyesi ve Akdeniz Arkeoloji Derneği ile birlikte organize edilen 21'inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, Tekirova Mahallesi açıklarında bulunan Üç Adalar'da fotoğraf ve video yarışmaları için mavi derinliklere dalışlar ile başladı. Etkinliğe, 40 yarışmacı ve sualtı kültür mirası uzmanı katıldı. Dalış teknesinde CMAS Bilim Kurulu Başkanı Francisco Lacase ve UNESCO Genel Merkez'den Dr. Ulrike Guerin'e Doç. Dr. Hakan Öniz eşlik etti. 24 Mayıs tarihine kadar sürecek olan 21'inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nde, UNESCO, ICOMOS ve CMAS gibi sualtı kültür mirası alanında dünyanın en büyük kuruluşları da yapacağı toplantılarla bir araya gelecek. Son gün ise Antalya'da dünyanın en büyük sualtı araştırma gemisinin tanıtımı yapılacak.

  'KEMER'İN SUALTI ZENGİNLİĞİNİ DÜNYAYA TANITMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR SİLAH'

  21'inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nin ilk günü ile ilgili konuşan KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, "Bu sene 21'incisini düzenlediğimiz Uluslararası Kemer Sualtı Günleri kapsamında bugün dalışlarla başladı ve yaklaşık 40 yarışmacı ve dalgıcın katılımı ile başlayan dalışlara Almanya, Japonya, İngiltere gibi ülkelerden katılımlar oldu. Enternasyonal bir hal alan sualtı günlerinin en önemli kısmı UNESCO, ICOMOS ve CMAS'ın toplantılarını da bu kapsamda Kemer'de yapıyor olmalarını çok önemsiyoruz. Bu organizasyon Kemer'in sualtı zenginliğini tüm dünyaya tanıtmak için çok önemli bir silah bizim için. Bunu geliştirerek de devam ettirmek istiyoruz. Malumunuz 21'incisi düzenlendi. Kolay bir süreç değil. 21 yıldır devam eden bir süreç. Bunu da inşallah daha da uzun süreler devam ettirerek Kemer'deki sualtı organizasyonunun ne kadar önemli olduğunu dünyaya tanıtmak istiyoruz" dedi.

  'DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNDEN KATILIMCILAR VAR'

  21'inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nin organizatörlerinden Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, "21'inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nin yarışma ve dalış bölümü bugün sona erdi. Yaklaşık 40 yarışmacı ve dalgıç, Arjantin'den Japonya'ya, Pakistan'dan Almanya'ya pek çok ülkeden sualtı kültür miras uzmanı ya da sualtı fotoğrafçısı aramızda. Dalış gününü bugün bitirdik. Yarın itibarıyla UNESCO, ICOMOS ve CMAS'ın dünyanın en büyük kurumlarının ilk defa resmi olarak bir araya geleceği toplantı dizisi başlıyor. 24'ünde yapacağımız etkinlik, UNESCO'nun kültür mirası alanında halkla bir arada kültür mirasının korunması amacıyla gerçekleştireceği toplantının ikinci bölümünü oluşturacak. İkinci bölüm Akdeniz Üniversitesi kampüsünde devam edecek. Bu toplantı dizisinin sonrasında Antalya Akvaryum'da bir seremoni gerçekleşecek. Bu seremoni ICOMOS'un 15 yıl aradan sonra çıkan ilk kitabı, sualtı kültür mirasının korunması alanında. Bunun halka tanıtımı ve daha da önemlisi Türkiye'nin sualtı arkeolojisi alanında kazandığı en büyük gemi, dünyanın da en büyük gemilerinden bir tanesi, 38 metre boyunda, yüksek teknolojiye sahip geminin Türkiye'ye, dünya ya tanıtımı gerçekleşecek" diye konuştu.

  SUALTI GÜNLERİNİN EN GENÇ YARIŞMACISI 15 YAŞINDA

  21'inci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nde yarışan en genç sualtı fotoğrafçısı 15 yaşındaki Ömer Ege Taymaz da "Ancak bir dalışta kendimi gösterebildim kulak probleminden dolayı. 10 yaşında başladım bu işe. Mısır'da eğitimlerimi alarak başladım. Çünkü 14 yaş altında Türkiye'de dalmak yasak. Çeşitli eğitimler alarak 14 yaşıma gelmeyi bekledim. Sonra geçen sene Türkiye'de ilk dalışımı yaptım. Bugün de kendimi festivalde göstermeyi amaçladım. Ben sualtını annem ve babam sayesinde sevmeye başladım. Çünkü onlar da dalgıç. Onlar da sualtını görüntülüyor. 3 aylıktan beri dalış teknelerindeyim. Her yaz tatile gidiyoruz, dalış tatillerine. Benim de çok sevdiğim bir hobim oldu. O yüzden bu festivalde de kendimi göstermek istedim" dedi.

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow