Vali Yazıcı: Gençleri disipline etmenin en temel yolu spordur

Vali Yazıcı: Gençleri disipline etmenin en temel yolu spordur

Vali Yazıcı: Gençleri disipline etmenin en temel yolu spordur

Vali Yazıcı: Gençleri disipline etmenin en temel yolu spordur

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

ANTALYA,(DHA) - 2021-2022 Eğitim, Öğretim Yılı Okul Spor Faaliyetleri Bilgilendirme Toplantısı, Antalya Vali Ersin Yazıcı başkanlığında yapıldı. Okullardaki en önemli derslerden birinin beden eğitimi olduğuna değinen Vali Yazıcı, gençleri disipline etmenin en temel yolunun spor olduğunu söyledi.

Bilgilendirme Toplantısı Antalya Spor Salonu'nda Vali Ersin Yazıcı başkanlığında yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, okul müdürleri, antrenörler ve öğretmenler katıldı. 2021-2022 Eğitim, Öğretim Yılı spor hedeflerinin değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Yazıcı, "İnşallah bundan sonraki süreçte sık sık bir araya geleceğiz. AHENK projemize de bugün itibarıyla başlıyoruz. İlimizde eğitimi öncelikleyen tüm kurum ve kuruluşların merceklerini bizim okullarımıza çevirdiği bizim arkadaşlarımızın motivasyonunu yükseltip eğitimdeki kaliteyi ve niteliği arttıracak bir projeye Antalya'mızda başlattık. Projemizde hep birlikte başarıya ulaşacağız inşallah" dedi.

EN ÖNEMLİ DERS BEDEN EĞİTİMİ

Okulları ziyaretinde çocuklarla sık sık sohbet ettiğine ve bu sohbet sırasında çocuklara en önemli dersin ne olduğunu sorduğunu söyleyen Vali Yazıcı, şöyle konuştu:

"Ben okullarla, buradaki gençlerimizle iletişim halinde olmayı, okullarımızı ve gençlerimizi sık sık ziyaret etmeyi çok seven bir idareciyim. Meslek hayatım boyunca da birinci önceliğim hep eğitim oldu. Buradan önceki görev yerim olan Balıkesir'de 216 okulda program yaptım. İnşallah aynısını AHENK Projesi'yle birlikte Antalya'da da yapmayı planlıyorum. Ziyaret etmiş olduğum okullarda gençlerimizle sohbet etme imkânı da buluyordum. Bu ziyaretlerde çocuklarla sohbet ederken 'En önemli ders nedir?' diye soru sorardım. Çocuklarımız aynı soruyu bana yönlendirdiklerinde en önemli ders beden eğitimi yanıtını verirdim. Hayatımız öyle bir yere savrulmuş ki bütün anne ve babalar buna bende dâhil çocuklarımızı doktor, mühendis yapacağız diye uğraşıyoruz. Benim düşüncem gençlerimizi öncelikle sporla, insani ve kültürel değerlerimizle buluşturmalıyız. Bu sebeple en önemli ders beden eğitimi. Açıklaması çok basit. Vücut sağlığımız yerinde değilse matematiğinde, fiziğinde bir önemi yok. Önce sağlık, vücut sağlığı. Sonrada insan olarak taşımamız gereken değerler ve sonra da kalifiye olma anlamında kendimizi geliştirmemiz gerekli. Gençlerimizi beden eğitimi noktasında geliştirmeliyiz."

SPORA TEŞVİK EDELİM

Antalya olarak okul sporlarında iyi bir noktada olduklarını belirterek bu başarının daha da arttırılabileceğine değinen Antalya Valisi Yazıcı, salonda bulunan antrenör ve öğretmenlerden çocukları mutlaka spora teşvik etmelerini istedi. Sporun çocuklarda sadece başarıyı değil disiplin anlayışına da olumlu katkı sunduğunu aktaran Vali Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:

"Gençlerimizin hayatını disipline etmenin en temel ve kolay yolu spordur. Spor yapan çocuklarımızda şunu da gözlemledik. Spor, okul başarısını olumlu etkiliyor. Kapsamlı araştırmalar, sporun sadece başarıyı değil, disiplin anlayışını da beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor. Ayrıca çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan da uzak tutuyor. Sporun böyle bir sihiri var. Her spor dalının belli başlı kuralları var. Bu kurallar bir müddet sonra çocuklarımızı da disipline sokuyor. Sporla uğraşan ve derslerinde başarılı olamayan çocuklarımızın sporla birlikte hayatı düzene giriyor. Bu düzen derslerine de olumlu yönde katkı sağlıyor. Bu sebeple bütün çocuklarımıza spor yaptıralım. Telefondan, internetten uzaklaştıramadığımız çocuklarımızı spora yönlendirmeniz sayesinde bu gibi etkenlerden bir nebzede olsa uzaklaştırabiliriz."

Konuşmasının sonunda antrenör ve öğretmenlere güvenip inandığını vurgulayan Vali Yazıcı, "Gençlerimizi ve çocuklarımızı sporla daha çok buluşturalım. Omuz omuza hep birlikte ahenk içinde Antalya'mıza hizmet edelim. Hepinize başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber