hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuşadası'nda bu yılın ilk 5 ayında 1877 sokak hayvanı kısırlaştırıldı

  Kuşadasında bu yılın ilk 5 ayında 1877 sokak hayvanı kısırlaştırıldı
  expand

  Kuşadası'nda bu yılın ilk 5 ayında 1877 sokak hayvanı kısırlaştırıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AYDIN, (DHA)-AYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde, 2023 yılının ilk 5 ayında Kuşadası Belediyesi'nde görevli veterinerler tarafından 1398'i kedi, 479'u köpek olmak üzere toplam 1877 sokak hayvanı kısırlaştırıldı. Birçok sahipsiz can dostu sıcak yuvaya da kavuşturan merkez, sokak hayvanları için ücretsiz tedavi ve aşı hizmeti de sunuyor.

  Sokak hayvanlarıyla ilgili yaşama geçirdiği projelerle dikkat çeken Kuşadası Belediyesi, Kirazlı Mahallesi yolunda bulunan Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde yıl boyunca binlerce sahipsiz kedi ve köpeğin bakım ve sorumluluğunu üstleniyor. Merkez aracılığıyla sokak hayvanlarının geçici barınma, beslenme ve tedavi ihtiyaçları da karşılıyor.

  3 veteriner ile 6 veteriner teknikerinin görev yaptığı merkezde, 1 de kedi tedavi ünitesi bulunuyor. Kuşadası Belediyesi tarafından yaptırılan ünitede, tamamen kedilere özel tedavi uygulanıyor. Ayrıca hayvan ambulansı olan 2 Haybulans aracıyla da hasta ve yaralı sokak hayvanlarının yardımına gidiliyor. 7/24 esasına göre çalışan ekipler, mesafe gözetmeksizin Kuşadası'nın en ücra köşelerine giderek yaralı ya da hasta olan sokak hayvanlarına acil müdahalede bulunuyor.

  Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, sokak hayvanları için geçici barınma, beslenme ve tedavi ihtiyaçlarının yanı sıra, sağlıkları ve yaşam koşulları açısından büyük önem taşıyan kısırlaştırma hizmeti de sunuyor. Merkezde görevli veterinerler tarafından, tam donanımlı 2 ameliyathanede günde ortalama 15 kedi ile 8 köpek kısırlaştırılıyor. Kısırlaştırıldıktan sonra küpe takılan sokak hayvanları, bir süre gözetim altında tutulduktan sonra tekrar doğal ortamlarına bırakılıyor. Geçtiğimiz yıl 616 köpek, 1877 kediyi kısırlaştıran veterinerler, bu yılın ilk 5 ayında ise 1398'i kedi, 479'u köpek olmak üzere toplam 1877 sokak hayvanı kısırlaştırıldı.

  'CAN DOSTLARIMIZI ÇOK ÖNEMSİYORUZ'
  Bu yıl içinde 2 bin 500'den fazla sokak hayvanını kısırlaştırmayı hedeflediklerini belirten Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Fulya Akıllı, "Öncelikle Kuşadası Belediyesi olarak can dostlarımızı çok önemsiyoruz. Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması çevre, toplum ve tabi ki hayvan sağlığı için çok büyük önem taşıyor. Sokak hayvanları sayısı göz önüne alındığında yaptığımız kısırlaştırma işlemlerinin sahaya ciddi anlamda yansıdığını görüyoruz. Hayvan severler, yaşadıkları bölgede hasta ve kısırlaştırılmamış kedi veya köpek varsa rahatlıkla merkezimize getirebilir. Ayrıca Güvercin Masaya ait çağrı merkezi numarası olan 444 71 14'ü arayarak talep oluşturabilirler" dedi.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow