İpe dolanıp yaralanan leylek yavrusu için hareket edildi

İpe dolanıp yaralanan leylek yavrusu için hareket edildi
İpe dolanıp yaralanan leylek yavrusu için hareket edildi

AYDIN'ın Söke ilçesinin kırsal Yeşilköy Mahallesi'nde, yuvadaki leyleklerden biri ipe dolanması sonucu zarar gördü. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) leyleği kurtarılıp tedavisi için veterinere teslim etti.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Gerek denizde olsun gerekse karada her türlü çevre kirliliğinin yaban hayatına olan olumsuz etkilerini ne yazık ki sürekli olarak görmekteyiz. Denizlerimize atılan plastik poşetlerin deniz kaplumbağaları ve yunusların yaşamlarını tehdit ettiği ve bu yüzden birçok ölüm vakasıyla karşılaşıldığı görülmektedir. Söke'ye bağlı Yeşilköy'den Gönül Ünlü isimli duyarlı bir vatandaş, evinin hemen karşısında bulunan leylek yuvasını izlediğini, birkaç gündür yavrulardan birinin kanatlarını çırpındığını ve ayağa kalkamadığını söyledi.

Söke AYDEM Elektrik Dağıtım Şirketi'ni arayarak yardım istedik. Aracın bomuyla yukarı çıktığımızda, yuvanın her tarafında çöp olduğunu gördük. Leylekler üreme yapmadan önce, yavrularının altına yumuşak olsun diye ot ve saman yerine, doğaya atılan ve taşınması daha kolay olan naylon plastik atıklar, plastik saman ipleri, gübre çuvalları ve eski kıyafetler gibi pek çok atık malzemeyi yuvalarına taşıdıkları bilinmektedir. Yeşilköy'deki yuvaya da aynı şekilde doğaya atılan atık malzemelerden taşındığını tespit ettik" dedi.

Yuvada 3 leylek yavrusunun bulunduğunu belirten Sürücü, "Ancak yavrulardan birinin çok küçük olduğunu gördük. Küçük olan yavrunun boynuna dolanan ip, başını kaldırmasına engel olduğundan beslenmesini sağlayamamış. Yeterli besin alamadığından da diğerleri gibi gelişmemiş, küçük kalmış. Yaptığımız kontrolde, bir bacağının ipe dolanmış olduğunu, diğer bacağının ise ip nedeniyle bir süre önce kopmuş olduğunu tespit ettik. Özellikle hayvancılık yapan vatandaşların bu konuda duyarlı olması lazım. Bu siyah plastik saman ipleri doğaya atıldığı zaman, sadece bu leylek yavrularına değil, aynı zamanda kendi hayvanlarının buzağıları da bu ipleri yuttuğundan tehdit altındadır. Yapılması gereken, saman balyaları açılırken kesilen plastik iplerin kesinlikle doğaya atılmaması ve çevrede varsa da onların toplanması gerekir. Şimdi bu yavru leylek yaşıyor. Ancak bacaklarından birisi yok. Bakıma muhtaç durumda. Uzun süre aç kalan yavruyu beslenmesini sağladık. Aydın Doğa Koruma ve Milli Park (DKMP) Şube Müdürü Egemen İşçan ile görüştük. DKMP leylek yavrusunu alarak, Aydın Adnan Menderes üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdü. Burada tedavisine başlanacak. Bu tür vakalar ne yazık ki bu yavruyla bitmeyecek. Bunları bitirmenin yolu, doğaya atılan başta siyah saman ipleri olmak üzere tüm atık malzemelerin toplanması ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ile olur" dedi.

Bahattin ALBAYRAK / SÖKE, (Aydın), (DHA) -

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS