6. Ayvalık Küçükköy Teferic Şenlikleri'nin programı belli oldu

6. Ayvalık Küçükköy Teferic Şenlikleri'nin programı belli oldu

6. Ayvalık Küçükköy Teferic Şenlikleri'nin programı belli oldu

6. Ayvalık Küçükköy Teferic Şenlikleri'nin programı belli oldu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BALIKESİR, (DHA)-BALIKESİR'in Ayvalık ilçesinde, 6. Ayvalık Küçükköy Teferic Şenlikleri bu yıl 2-4 Haziran tarihleri arasında Birleşmiş Milletler'in Dünya Turizm Örgütü tarafından 2023 yılında Dünyanın En Güzel Turizm Köyü Adayı olan Küçükköy'de 'Dünyanın En Güzel Köyünde Şenlik Var!' temasıyla düzenlenecek.

Ayvalık ilçesinde, 6. Ayvalık Küçükköy Teferic Şenlikleri bu yıl 2-4 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ayvalık Belediyesi'nin yerel halk, köydeki atölyeler ile sanatçıları ve değer katanlarla iş birliğiyle düzenlenecek şenlikte etkinlikler, Sabancı Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi'nde, Küçükköy Cami Avlusu'nda, Ağaçaltı Meydanı'nda ve Küçükköy'ün farklı noktalarında yapılacak. 2 Haziran'daki şenliğin ilk gününde sabah 10.30'da Ayvalık Belediyesi'nin Küçükköy Hizmet Binası'ndan başlayacak kortej yürüyüşü, Cami Avlusu'ndaki resmi açılış töreni ve günün anlam ve önemine ilişkin açılış konuşmalarıyla devam edecek. Ardından balkan kültürünün halk oyunlarının sergileneceği şenlikte, yöresel ürün stantlarında köy ve balkan kültürünü yansıtan ürünlerin satışı yapılacak. Cami Avlusu sahnesinde Sanat Tarihçi Dr. Berrin Akın tarafından hazırlanan 'Belleklerimizdeki Küçükköy' sunumunda köyün tarihi, kent dokusu ve göç kimliği üzerine belgesel görüntülerle desteklenecek bir söyleşi de gerçekleştirilecek. Şenliğin açılış gününün akşamında balkan ve göç kültürünü yansıtan film gösterimleri Cami Avlusu sahnesinde izleyicilerle buluşacak.

ATÖLYELER DÜZENLENECEK
Şenliğin ikinci gününde gün boyunca gezici konser Küçükköy'ün tüm sokaklarında vatandaşlarla olacak. Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi'nin botanik bahçesinde gerçekleştirilecek Tohum Topu Atölyesi başvuruları şimdiden ilgi gören etkinlikte 7-10 yaş grubu 20 çocuk hem eğlenecek hem de öğrenecek. Cami Avlusu Sahnesi'nde yapılacak Yemek Atölyesi'nde balkan kültürünün bilinmeyen yemekleri, Şef İzzet Durko tarafından yapılacak ve katılımcılara anlatılacak. Köyün sanatçılarından Önnur Toprak tarafından Taş Dükkan Sanatevi'nde verilecek Minyatür  atölyesi cumartesi ve pazar günleri aynı saatlerde katılımcılarına açık olacak.

SUZAN KARDEŞ'LE KÜÇÜKKÖY'DE BALKAN RÜZGARI ESECEK
Suzan Kardeş, 3 Haziran Cumartesi saat 21.00'de Ağaçaltı Meydanı'nda Teferic Şenlikleri'nde vatandaşlarla buluşacak. Kardeş, Ayvalık Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl Büyük Teferic Konseri'nde, 'Balkan Şenliği' adını verdiği bir konseptle Balkan kültüründe Teferic'in karşılığı olan Hıdırellez'in coşkusunu yaşatacak.

Şenliğin kapanış günü Sabancı Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi'nde Ayvalık Belediyesi Zeytin Çekirdekleri'nin Mandolin Grubu'nun konseriyle başlayacak. Gün boyunca atölyeler ve etkinliklerle devam edecek şenlikte Ayvalık Belediye Tiyatrosu'nun Çocuk Oyunu Özgür Kuş'ta Cami Avlusu Sahnesi'nde izleyicileriyle buluşacak. Şenliğin kapanış konserinde Mübadele Türküleri ve Rebetiko Korusu dinleyicilere keyifli bir gece yaşatacak.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise "Tarihi kent sokaklarıyla, mimarisiyle, Balkan mutfağının lezzetleriyle, gelenek ve kültürleriyle kardeşlik ve sevgi dolu bir dünyaya Küçükköy'ün penceresinden bakın" sözleriyle herkesi 6. Küçükköy Geleneksel Teferic Şenlikleri'ne davet etti.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber