hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ayvalık'ın lor tatlısına coğrafi işaret geldi

  Ayvalıkın lor tatlısına coğrafi işaret geldi
  expand

  Ayvalık'ın lor tatlısına coğrafi işaret geldi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BALIKESİR, (DHA)-BALIKESİR'in Ayvalık ilçesi mutfağında yer alan lor tatlısıyla ilgili Ayvalık Belediyesi'nin yaptığı coğrafi işaret başvurusu onaylandı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, coğrafi işaretin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onay almasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

  Ayvalık'ın lor tatlısıyla ilgili Ayvalık Belediyesi'nin yaptığı coğrafi işaret başvurusu onaylandı. Zeytinyağına alınan coğrafi işaretin ardından ikinci onayı da Ayvalık'ın lor tatlısı aldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, "Türkiye'deki yöresel ürünlerin geleneksellik ve kalite bakımından değerlendirilmesi sonucu daha önceki yıllarda nefasetiyle ünlü zeytinyağımız coğrafi işaret almıştı. Ünü neredeyse ülke sınırlarını aşan lor tatlımız da bundan böyle coğrafi işaretli. Ayvalık'a gelen yerli ve yabancı turistlerin keyifle tükettikleri hatta dönerken yakınlarına, damaklarını tatlandırsın diye hediye olarak götürdükleri bir ürünümüz lor tatlısı. Daha çok sakızlı dondurma ile tüketilen ve tadına doyum olmayan lor tatlımız artık bir marka. O kadar önemli bir marka ve tat ki, lor tatlısı, pastaneler başta olmak üzere restoranların önemli gelir kalemlerinden biri" dedi.

  'DAMAK TADINI BİLENLER KEYİFLE TÜKETİYOR'
  Ayvalık mutfağının, deniz ürünleri, zeytinyağlı yemekler ve Ayvalık tostundan ibaret olmadığını dile getiren Ergin, "Damak tatlarımızdan sakızlı kurabiye, simit ekmeği, Girit leblebisinin yanı sıra lor tatlısını yemeden tadına bakmadan dönmüyor kentimize gelen yerli ve yabancı konuklarımız. Lor tatlısı damak tadını bilenlerin büyük bir keyifle tükettikleri bir ürün. Konuklarımız memleketlerine dönerken de kilolarca satın alıp, sevdiklerine ve yakınlarına götürdükleri bu eşsiz tat, bölge ekonomisinin önemli kilometre taşlarından biri. Bu tatlıya her hafta Yunanistan'ın Midilli Adası'ndan ilçemize gelip alışveriş yapan turistler de yoğun ilgi gösteriyor ve ülkelerine dönüşlerinde mutlaka götürüyor. Bu da Ayvalık ekonomisi için ciddi bir getiri sağlıyor" diye konuştu.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow