hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdek'te, balık sezonu öncesi resmi tören yapıldı

  Erdekte, balık sezonu öncesi resmi tören yapıldı
  expand

  Erdek'te, balık sezonu öncesi resmi tören yapıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  Basri Tuncay ERTAN/ERDEK,(Balıkesir),(DHA) - BALIKESİR'in Erdek ilçesinde, yarın başlayacak balık avı sezonu öncesi, resmi tören düzenlendi. Tören sonunda, sezonunun bereketli geçmesi için dualar okundu. 
  Çalık Mahallesi'nde yapılan törende ilk konuşmayı Çakıl Su Ürünleri Kooperatifi Başkan Vekili Aydın Kır yaptı. Kır, yeni sezonun bol balıklı geçmesini diledi. Ardından konuşan Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan, Marmara ve Ege denizlerinde bol balık potansiyeli bulunduğuna işaret etti.
  Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy da konuşmasında, Erdek'in ve Çakıl'ın su ürünleri konusunda çok önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, "Geçen yıl Çakıl Mahallesi'nde 12 metre ve üzerinde 278 tekne, 12 metrenin altında 85 tekne vardı. Bu yıl ise 12 metre üzerindeki teknelerin sayısı 295'e yükseldi. Türkiye'deki toplam bin 569 teknenin 295'i bizde bulunuyor. Bu sayı, teknelerin yüzde 20'sinin Çakıl'da olduğunu gösteriyor. Yani Türkiye'nin en büyük balıkçılık filosuna sahibiz" dedi.
  AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey de konuşmasında, balıkçılık sektöründe Çakıl'ın kalbinin bir başka attığını belirterek, şunları söyledi:
  "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oluşturulan müsilaj komisyonundayım. Aynı zamanda bu komisyonun başkan vekiliyim. Marmara Denizi'nde etkili olan müsilajın yüzeysel temizliği yapıldı. Ancak derinlerde olan müsilajın nasıl ortadan kalkacağı konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda uzman profesörlerin düşüncelerini alıyoruz. Bu arada müsilaj komisyonu olarak 9 Eylül 2021'de Erdek ve Bandırma'yı ziyaret edeceğiz. Deniz kirliliği sorunundan mutlaka kurtulmak zorundayız. Çakıl balıkçılarına bol kazançlı ve bereketli bir sezon diliyorum." 
  Konuşmaların ardından sezonun açılışı,  kesilen kurdele ve edilen dualarla gerçekleşti. Törenin sonunda, konuklara balık ikram edildi.

  FOTOĞRAFLI 
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow