hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Batman'da şap hastalığına karşı 100 bin hayvanın 30 bini aşılandı

  Batmanda şap hastalığına karşı 100 bin hayvanın 30 bini aşılandı
  expand

  Batman'da şap hastalığına karşı 100 bin hayvanın 30 bini aşılandı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayram AYHAN/BATMAN, (DHA)- BATMAN Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce şap hastalığına karşı kentte bulunan 100 bin hayvandan 30 bini aşılandı. 
  Batman'da şap hastalığına karşı alınan tedbirler kapsamında aşılama çalışmaları sürüyor. Kentte görülen bir şap vakasının olmadığını söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, 100 bin hayvandan 30 bininin aşılandığını söyledi. Aydın, “Şap hastalığı Kuzey Irak'ta görülünce ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığımız tedbir amaçlı koruyucu hekimlik bazında aşı üretimi başladı ve bir haftadır da Valiliğimizin kararıyla şap aşılamasına başladık. Yaklaşık bir hafta içerisinde 100 bin hayvanımızın 30 binini aşılamış durumdayız" dedi. 
  Şap hastalığının insana bulaşan bir hastalık olmadığını söyleyen Aydın, şunları kaydetti:
  “Bu kapsamda hayvan hareketlerini kısıtladık. Hayvan borsasını kapattık. Niye kapattık? Çünkü hayvan hareketleriyle olası bir bulaşı başka yerlere de gidebiliyor. Hayvan hareketliliği veya rüzgarla da bulaşabiliyor. Bulaşıyı en aza indirmek için bu kararları almak zorundaydık. Sadece kesim amacıyla, ithalat ve ihracat amacıyla hareket serbest. Henüz ilimizde hamdolsun ki bir vakaya rastlamadık. Arkadaşlarımız sahada çalışıyor. Veteriner hekim sayımız yeterli. Aşımız bize zamanında geliyor. Aracımız da var. Arkadaşlarımız sahada canla başla çalışıyor.”(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow