hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Adilcevaz'da sivrisinekle mücadele için doren kullanılıyor

  Adilcevazda sivrisinekle mücadele için doren kullanılıyor
  expand

  Adilcevaz'da sivrisinekle mücadele için doren kullanılıyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salih BEŞKARDEŞ/ADİLCEVAZ(Bitlis), (DHA)-BİTLİS’in Adilcevaz ilçesinde belediye ekipleri, sivrisineklerin üreme alanı olan su birikintileri, gölet, bataklık ve sazlık alanlarda zirai drone ile ilaçlama yapıyor.

  Belediye ekipleri, vatandaşların yaz aylarını rahat geçirebilmeleri için bölgede bir larva haritası çıkardı. Larva ve sineklerin fazla olduğu alanlar tespit edilip zirai drone ile nokta atışı yapılarak bölgede sıkıntılı alanlarda ilaçlama çalışması başlatıldı.

  Çalışmalar kapsamında drone ile doğaya zarar vermeden yapılacak olan ilaçlama sayesinde yakıttan, ilaçtan ve zamandan tasarruf sağlanıyor. Adilcevaz Belediye Başkanı Abdullah Akbaba, ilçede sinek ve haşere sorununu kontrol altına almayı amaçladıklarını ifade ederek, “İlçemizin Van Gölü kıyısında bulunması nedeniyle su birikintileri, bataklık ve sazlık alanlar oldukça fazla. Bu nedenle halkımızın yaz aylarını daha rahat bir ortamda geçirmelerini sağlamak için belediye olarak sivrisinek ve haşerelere karşı mücadele etmek durumundayız. Bu kapsamda motorize ilaçlamanın yanı sıra ilçemizde ve hatta bölgemizde ilk defa zirai drone ile ilaçlama tekniğini kullandık. Bunu yaparken de hem çevredeki diğer canlılara zarar vermemiş olacağız hem de zamandan ve akaryakıttan tasarruf etmiş olacağız. Aynı zamanda tarımsal ilaçlama drone elimizi kolaylaştıracak. Başarıyla denemeleri yaptık. İlaçlama yaptığımız yerlerin dışında ulaşamadığımız yerlerde de drone ile ilaçlama çalışmalarını yapacağız. Doğaya ve çevre sağlığına zararı olmayan, sadece sivrisinek larvalarına etki ederek arı ve diğer uçarlara zarar vermeyen ilaçlama tekniği belirli aralıklarla devam edecek” dedi. (DHA)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow