hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bitlis Valisi Karaömeroğlu’ndan asayiş ve güvenlik değerlendirmesi

  Bitlis Valisi Karaömeroğlu’ndan asayiş ve güvenlik değerlendirmesi
  expand

  Bitlis Valisi Karaömeroğlu’ndan asayiş ve güvenlik değerlendirmesi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS Valisi Erol Karaömeroğlu, son bir ay içerisinde güvenlik güçlerinin kent genelinde terör, göçmen kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılarına yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verip, Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirleri açıkladı. Vali Karaömeroğlu, 1 ayda 195 terör, 39 kaçak göçmen ve 140 uyuşturucu operasyonu gerçekleştirildiğini belirtti.

  Bitlis Valisi Karaömeroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, İl Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu ve Göç İdaresi İl Müdürü Cihan Cavlı katıldığı güvenlik ve asayiş toplantısında Mayıs ayında yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirlerle ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bin 975’i emniyet, 2 bin 563’ü jandarma ve 106’sı Sahil güvenlik komutanlığına bağlı olan toplam 4 bin 644 personelle çalışma yaptıklarını belirten Vali Karaömeroğlu, şöyle konuştu:

  "Başta PKK, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere ülkemizin bütünlüğüne milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden terör örgütlerine yönelik olarak son bir ayda ilimiz genelinde 195 terör operasyonu icra edilmiştir. Mayıs ayı içerisinde; 39 düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik operasyon yapılmış. Bu operasyonlar sonucunda toplam 92 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Yakalanan düzensiz göçmenler İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz koordinesinde sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerine sevk edilmişlerdir. Ayrıca göçmen kaçakçılığı organizatörlüğü yapan 31 organizatör ise adli makamlara sevk edilmiştir. Yine mayıs ayı içerisinde; 140 uyuşturucu operasyonu yapılmış, icra edilen bu operasyonlar sonucunda 121 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapılmıştır. İlimiz genelinde 38 kaçakçılık operasyonu icra edilmiş olup, bu operasyonlar neticesinde 58 şüpheli şahıs yakalanmıştır. Yapılan operasyonlarda ele geçirilen malzemelere el konulmuştur. Son bir ayda; mali suçlarda 9 operasyon icra edilmiş olup, bu operasyonlarda da 38 şüpheli şahıs yakalanmış, 11 şahıs da tutuklanmıştır. İlimiz genelinde 2024 yılının Mayıs ayında; 526 asayiş olayı meydana gelmiş olup, 167 bin 328 şahıs sorgulanmış, 2 bin 992 umuma açık işyerinin kontrol ve denetimleri yapılmış ve 71 bin 552 araç sorgulanmıştır. Yapılan bu denetim ve sorgulamalar neticesinde 320 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 209’u tutuklanarak Bitlis Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir. İlimiz genelinde Mayıs ayında 201 ifadeye yönelik, 67 hapis cezasına yönelik olmak üzere toplamda 268 aranan şahıs yakalanarak adli işlemleri tamamlanmıştır.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EKİPLER, KURBAN BAYRAMI İÇİN HAZIR

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, 9 günlük Kurban Bayramı süresince bütün tedbirleri aldıklarını da belirterek, "Kurban Bayramı tatili boyunca, ilimiz genelinde Emniyet Müdürlüğümüz asayiş yönünden 477 ekip ve bin 728 personel, trafik yönünden ise 432 ekip ve 963 personelle toplamda 909 ekip ve 2 bin 691 personel ile 9 gün boyunca milletimizin emrinde olacaklardır. Jandarma Komutanlığımız ise asayiş yönünden 477 ekip ve 2 bin 556 personel, trafik yönünden ise 99 ekip ve 279 personel ile toplamda 576 ekip ve 2 bin 835 personel görev yapacaktır” dedi. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow