Bucak Belediyesi'nde ilk meclis

Bucak Belediyesi'nde ilk meclis
Bucak Belediyesi'nde ilk meclis

 


Halim AKCA/BUCAK, (DHA) - BUCAK Belediyesi'nde yeni dönemin ilk meclisi gerçekleştirildi.


Bucak Belediyesi'nde yeni dönemin ilk meclis toplantısı 31 Mart'ta seçilen Başkan Emrullah Ünal'ın yönettiği oturumda yapıldı. Belediyedeki toplantıya AK Parti'den 9, İYİ Parti'den 6 belediye meclisi üyesi katılırken, İYİ Parti'den Aynur Akçay rahatsızlığından dolayı katılamadı. İlk meclis toplantısı öncesi saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.


Meclisin açılışında konuşan Belediye Başkanı Emrullah Ünal, "5 yıl hep beraber çalışacağız. İnşallah bu zaman sürecinde Bucak için hayırlı ve başarılı çalışmalara imza atarız" dedi.


Daha sonra gündeme geçildi. Gündemin ilk maddesi olarak gizli oy ile meclis başkanvekili olarak Ahmet Gezmez, ikinci başkanvekili olarak da Ahmet Özcan seçildi, meclis divan katipliğine AK Parti'li Ayşegül Altınsoy, İsmail Bastaş; encümen üyeliklerine Yakup Gülcü, İsmail Bastaş, denetim komisyon üyeliklerine Ayşegül Altınsoy, İsmail Bastaş, Yasin Çiçek, Fuat Şan ve Hüdai Şimşek, İmar Komisyonu üyeliklerine Yakup Gürcan, Ahmet Gezmez, İsmail Başarır, Nurettin Durmaz ve Hüdai Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliklerine Ayşegül Altınsoy, İsmail Bastaş, Yasin Çiçek, Recep Mutlucan, Nurettin Durmaz, Ulaşım Komisyonu üyeliklerine Mustafa Korkmaz, Ahmet Özcan, Osman Tolunay, Aynur Akçay ve Ali Sağar seçildi.


Meclisin huzur hakkı ücretinin belirlenmesi için AK Parti Meclis Üyesi Yasin Çiçek, ücretin alınmamasını isterken, İYİ Parti'den Fuat Şan huzur hakkı ücretinin alınmasını, alınan ücretin bir fon oluşturularak üniversite okuyanlara burs verilmesini önerdi. AK Parti meclis üyeleri, bu durumun burs almak için çok sayıda öğrencinin başvurusunu gündeme getirebileceğine vurgu yaptı. Bunun üzerine meclis üyeleri huzur hakkı parasının alınmasını, kullanılmasını ise parti gruplarının takdirine bıraktı.


Gündemin diğer maddesinde Burdur Belediyeler Birliği'ne üye seçimi görüşüldü. AK Parti'li Yasin Çiçek 9 üyenin tamamının AK Parti'den seçilmesini önerirken, İYİ Parti'li Fuat Şan, 5 AK Parti, 4 İYİ Parti'den seçilmesini istedi. 9 üyenin tamamının AK Parti'den seçilmesi ısrarı devam edince söz alan Fuat Şan, "Burada ilk meclis toplantısında haksızlık yapıyorsunuz. Bucak'ı temsilde adil ve adaletli şekilde seçim yapılması gerekiyor. İYİ Parti'ye 11 binin üzerinde oy veren ve meclise 6 meclis üyesi gönderen halk iradesini yok sayamazsınız" diye uzun süre itiraz etti. Ancak itirazlara rağmen yapılan oylamada oyçokluğuyla birliğin 9 üyesi de AK Parti'den seçildi.


Akdeniz Belediyeler Birliği üyeliğine AK Parti'den oy çokluğuyla İsmail Başarır seçildi. Gündemin diğer maddesinde ise meclisin toplantı günlerinin her ayın ilk haftası salı günleri olarak belirlenirken, yıl tatili olarak da ağustos ayı tercih edildi.


Daha sonra 2018 yılı faaliyet raporu okunarak görüşülüp onaylandı. Son olarak Denetim Komisyon raporları görüşüldü.


Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından İYİ Parti'li Fuat Şan, belediye başkanına bir sonraki meclis toplantısında görüşülmek üzere Bucak Belediyesi logosu ve Bucak Belediyesi tabelasına Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması T.C. konulması için önerge verdi. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Fuat Şan'ın dilekçesini meclise okuyarak bir dahaki toplantıda gündeme alınacağını söyleyerek, oturumu kapattı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS