Burdur'da 200 gram ekmek 1,5 lira

Burdur'da 200 gram ekmek 1,5 lira
Burdur'da 200 gram ekmek 1,5 lira

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR'da 200 gram ekmeğin bugünden itibaren 1,5 liraya satılması kararlaştırıldı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur'da bugünden itibaren 200 gram ekmeğin 1,5 TL'den satılacağını belirtti. Yusuf Keyik, "Fırıncıların talebi üzerine esnaf odaları ile birlikte yeni bir fiyat uygulaması başlattık. Bunu da kendi başımıza yapmadık. Fırıncı esnafını topladık. Çevre illerimizde ekmek fiyatı nedir, onlara bakarak, maliyet hesaplarını yaparak 260 gram ekmeği 2 lira olarak fiyat açıkladık. Ticaret Bakanlığı '1 kilo ekmek 6.25 lira' olarak görüş bildirdi. Bizim 260 gram ekmeğin hesabını yaptığımız zaman l kilo ekmek 7 lira 69 kuruşla geliyordu. Dolayısıyla Valiliğin buna itiraz etme hakkı vardı ve itiraz etti. Komisyonu tekrar topladık. Komisyona belediye katılım sağlamadı. Valilik, esnaf odası ve ticaret odası olarak toplandık ve bu fiyatı 2 kabul 1 ret oyuyla geçirdik komisyondan ve fiyat onaylanmış oldu" dedi.

'200 GRAM EKMEK FİYATINI 1,5 LİRA OLARAK REVİZE ETTİK'

Bunun ardından bazı tartışmaların gündeme geldiğini kaydeden Yusuf Keyik, "'Halkın ekmeği 2 lira oldu, şu oldu, bu oldu' gibi. Halbuki 2 lira fiyatı 81 ilde sadece Burdur'da uygulanan bir şey değil. En az 50 il bizim ekmek gramajının altında bir gramajla bu rakamı uyguluyordu. Fakat olayı Burdur'da farklı mecralara çektiler. Siyasi polemik haline getirdiler. İlçelerde belediye başkanları bizim verdiğimiz fiyata müdahale ederek uymadılar. Dolayısıyla biz de fiyatları yeniden revize etme kararı aldık. Fırıncılarla yeniden toplanarak ilçelerde fiyat istikrarının sağlanmaması nedeniyle tepki olduğunu belirterek 200 gram ekmek fiyatını 1,5 lira olarak revize ettik. Bugün itibarıyla bu uygulama tüm ilçelerimizde dahil olmak üzere başladı" diye konuştu.

'FEDAKARLIK YAPARAK BU FİYATA EKMEK SATACAĞIZ'

Fırıncı Hakan Dinç de "Maliyetlerimizin artmasından dolayı 9 Şubat'ta 260 gram ekmeğin fiyatı 2 lira olarak belirlenmişti. Alınan tepkilerden dolayı ticaret odası, esnaf odası ve Valimizin isteği üzerine 22 Şubat itibarıyla 200 gram ekmek fiyatını 1,5 lira olarak belirledik. Fırıncılar olarak sıkıntılı bir dönem olacak ama halkımızın iyiliği için, bizim maliyetlerimizi kurtarmadığı halde kendimizden fedakarlık yaparak bu fiyata ekmek satacağız. Halkımıza hayırlı olsun" dedi.

Vatandaşlar da ekmek fiyatlarının düşürülmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS