Çoban Köprüsü Projesi tanıtıldı

Çoban Köprüsü Projesi tanıtıldı
Çoban Köprüsü Projesi tanıtıldı

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR'da 'Çoban Köprüsü' projesinin tanıtım programı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün koordinesinde hazırlanan çobanların sektördeki önemlerini fark etmelerini sağlama, koyun- keçi yetiştiriciliği konusundaki bilinç düzeyini artırma ve refah seviyelerini yükseltmeyi hedefleyen Türkiye, İspanya, Sırbistan ve Yunanistan ortaklığında gerçekleştirilecek 'Çoban Köprüsü' projesinin tanıtım programı Kağılcık köyü Bahçeözü mevkiinde yapıldı. Programa Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Karamanlı Kaymakamı Mesut Coşkun, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul ile çiftçiler katıldı.

Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, "Aslında ülkemiz çobanlık ve küçükbaş hayvan üretimi konusunda Avrupa'ya örnek bir ülkedir. Aslında onların bizden öğreneceği çok şey vardır. Ama biz de küçükbaş hayvan üreticiliği ve sürü yönetiminde onlarda bizden farklı olarak neler yapılıyor, ne gibi gelişmeler var kısmet olursa proje ortağı ülkelerdeki iyi uygulamaları yerinde görmek için çobanlarımızın da katılacağı eğitim toplantıları düzenlenecek" dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, "Hükümetimizin son yıllarda aldığı ve alacağı tedbirlerle küçükbaş hayvancılıkta kıymetli Cumhurbaşkanımızın talimatları ile dünyada en iyi ülkeler arasına girmek istiyoruz. Hazırlanan proje AB'nin güzel bir Erasmus projesi. 233 proje arasında hibe almaya hak kazanan 35 proje arasına girdi. Erasmus + Mesleki Eğitim Kapsamında 187 bin 501 Euro destek alan bu projeyle çobanların sektördeki önemlerini fark etmeleri sağlamak, koyun- keçi yetiştiriciliği konusunda bilinç düzeyini artırmak, çobanların refah seviyesini yükseltmek, işletmelerde Avrupa Hayvan Refahı kriterlerine uygun üretim yapılması sağlamak ve küçükbaş hayvan işletmelerinin daha iyi duruma gelmesi için daha iyi stratejiler geliştirmek gibi amaçlar yer alıyor" diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul da proje kapsamında çoban eğitimi el kitapları basılacağını, çoban kültürünün yaygınlaştırılması için eğitimler yapılacağını belirterek, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Programda daha sonra protokol üyelerine çoban kepeneği giydirildi. Milletvekili Bayram Özçelik'e baş çoban sertifikası verildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS