2021 yatırım yılı olacak

2021 yatırım yılı olacak
Kötü geçen 2020 yılının ardından yeni yıla yeni umutlarla girdiklerini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 2021 yılının Osmangazi Belediyesi için yatırım yılı olacağını açıkladı.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 2020 yılında ortaya çıkan koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alıp, hayatı durma noktasına getirdiğini belirterek, bu süreçte tedbirleri en üst seviyede tuttuklarını açıkladı. Bir yandan halk sağlığı için koronavirüse karşı yoğun bir savaş verdiklerini dile getiren Dündar, bir yandan da kenti ve vatandaşların hayatlarını güzelleştirecek yatırımlara devam ettiklerini kaydetti.
Kötü geçen 2020 yılının ardından yeni yıla yeni umutlarla girdiklerini belirten Dündar, 2021 yılının Osmangazi Belediyesi için yatırım yılı olacağını açıkladı. Tüm dünyanın salgın sebebiyle ekonomik krizi konuştuğu bir dönemde dahi bütçeyi en verimli şekilde kullanmaları sayesinde yatırımları sürdürebildiklerini dile getiren Dündar, salgının ardından normal yaşantılarına dönecek olan vatandaşlara, hayatlarını güzelleştirecek yatırımları 2021 yılında sunacaklarını söyledi.


OSMANGAZİ MEYDANI BURSA’NIN YENİ MARKA DEĞERİ OLACAK

Şehrin merkezinde 155 milyon lira bedel ödenerek kamulaştırılan 100’den fazla binanın yıkılmasıyla elde edilen 40 dönüm arazi üzerinde hayata geçirilen Osmangazi Meydanı’nın, Bursa’nın son dönemdeki en önemli projeleri arasında yer aldığını belirten Dündar, “Koronavirüse karşı önlemlerin üst seviyede tutularak yürütülen inşaat çalışmalarında büyük yol kat edildi. Meydanın altına inşa edilecek 2000 araçlık 4 katlı otopark için 24 metre derinliğe kadar temel kazıldı ve meydanın etrafına 632 fore kazık dikildi. Yaklaşık 1 yıl süren hafriyat çalışmalarının ardından beton dökme çalışmalarının devam ettiği meydan inşaatında Ankara Caddesi Ulubatlı Hasan Bulvarı ile aynı seviyeye gelindi. 2000 araçlık otoparkıyla şehir içi trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan Osmangazi Meydanı, bünyesinde yer alacak olan sosyal ve kültürel tesisleri, millet kıraathanesi, aktivite alanları ile de Bursa’nın yeni marka değeri olacak” dedi.

TARİHİ YAPILAR YENİDEN HAYAT BULUYOR

Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar İçi’ndeki tarihi dokunun, Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla yeniden hayat bulduğunu söyleyen Dündar, eski Bursa’nın yeniden cazibe merkezi olmasını sağlayacak Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme Projesi’ kapsamında Oruçbey Caddesi’ndeki 28 binanın cephe sağlıklaştırma çalışmasını tamamladıklarını anlattı. Dündar, bölgedeki çalışmalarını arkeolojik kazı alanı ve Filiboz Mescidi çevresinde yoğunlaştırdıklarını ekledi.

HİSAR AÇIK HAVA MÜZESİNE DÖNÜŞÜYOR

Hisar’da 11 yıldır önemli çalışmalara imza attıklarını hatırlatan Dündar, bölgedeki çalışmalara 2021 yılında da devam edeceklerini açıkladı. Yürüttükleri çalışmalar ile bölgeyi adeta açık hava müzesine dönüştürdüklerini ifade eden Dündar, “Osmangazi Çıkmazı, Kale Sokak, Üftade Camii çevre düzenlemesi, Kavaklı Caddesi, Oruçbey Caddesi, arkeolojik kazı sahası, Filiboz Mescidi civarında önemli çalışmalar yaptık. Oruçbey Caddesi’nin açılışını gerçekleştirdik. Şimdi hedefimiz, arkeolojik kazı sahasını açık hava müzesi haline getirmek. Hemen yanında bulunan Filiboz Mescidi de tarihte olduğu haliyle yeniden ayağa kalkacak. Yaşayan Tarih Hisar İçi Projesi, tek tek hayata geçiyor. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin kubbe bölümünde sanal olarak sunmuş olduğumuz eski Bursa’nın gerçeğini Hisar’da yaşatacağız” diye konuştu.

KAMPÜS ŞEKLİNDE İNŞA EDİLİYOR

Osmangazi Belediyesi’nin yaşlı ve engelli vatandaşları rehabilite etmek amacıyla hayata geçirdiği ‘Bakım Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’ (BAREM), Nisan ayında hizmete açılacağını açıklayan Dündar, “Demirtaş’ta 14 bin 162 metrekare alan üzerine bir kampüs şeklinde inşa edilen merkez, 200 yaşlı, 150 engelli, 150 alzheimer hastası olmak üzere 500 kişiye hizmet verecek. Engelli ve yaşlıların hayatına değer katacak. Ayrıca iş atölyeleri, Spor, yemek, müzik ve etkinlik salonları, 12 adet üçer kişilik dinlenme odası ve hobi bahçesi ile huzurun ve kaliteli yaşamın merkezi olacak” dedi.

DEZAVANTAJLI GRUPLARA KOLAYLIK SAĞLAYACAĞIZ

Yaşlıların hayatına konfor katmak, alzheimer hastaları ve engelli vatandaşlara rehabilitasyon ile yakınlarının sosyalleşmesine imkanı sağlamak için hayata geçirdikleri merkezin her yönden ilkleri barındırdığını söyleyen Dündar, amaçlarının, toplumdaki dezavantajlı gruplara, sahip çıkarak yaşamlarına kolaylık ve değer katmak, bakımları ile ilgilenen ailelerine de gün boyunca sosyalleşme ve dinlenme imkanı sunabilmek olduğunu ifade etti.

MACERAYA AZ KALDI

Bursa’ya birçok spor ve eğlence merkezi kazandırdıklarını söyleyen Dündar, heyecan dolu bir tesisi daha Bursalılar ile buluşturmaya hazırlandıklarını belirterek, Hamitler Mahallesi’nde 50 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Macera Parkı’ndaki çalışmalar tüm hızıyla sürdüğünü aktardı. Spor ve eğlenceyi bir arada buluşturacağı Macera Park’ın ‘Ziplin, Kızak Sistemi ve Macera Parkı’ olmak üzere 3 bölümden oluşacağını anlatan Dündar, “Macera ve adrenalin arayanların oyunları olan, ‘merkez kule, zip coaster, zipline, serbest düşüş, tırmanma duvarı, macera ip parkuru, oryantiring, 19 etaplı ip parkuru, fitness alanı, kır kahvesi’ gibi ekstrem dolu aktiviteler bu bölümlerde yer alacak. Ayrıca parkta bisiklet yolları, piknik alanı, çocuk oyun ve egzersiz alanları, evcil hayvan parkı ile doğal dokuya uyumlu kent mobilyaları da bulunacak. Pandemi nedeniyle aylardır evlerinde kalan vatandaşlar, salgın nedeniyle yaşanan tüm zor günleri Macera Park’ta eğlenerek unutacak” dedi.

ATLETİZMİN KALBİ OSMANGAZİ’DE ATACAK

Türkiye’nin en büyük ve en modern atletizm salonu olma özelliğini taşıyan Osmangazi Atletizm Salonu’nun, Küçükbalıklı Mahallesi’nde toplam 15 bin metrekare alan üzerine inşa edildiğini belirten Dündar, uluslararası kriterlere uygun şekilde hayata geçirilen dev tesisin, 72 metre çatı açıklığına sahip olduğunu kaydetti. Sporu, rekabeti ve dinamizmi simgeleyen estetik bir mimariye sahip olan salonun, sırıkla atlama, gülle atma, yüksek atlama, koşu pisti ve ısınma alanları ile atletizm dalında sporcuların yetişmesini sağlayacağını belirten Dündar, “Tesiste, 6 koşu ve 4 ısınma kulvarı yer alacak. Pist uzunluğu ise 120 metre olacak. 1000 kişi seyirci kapasitesine sahip salon, Türk sporuna birbirinden başarılı atletlerin kazandırılmasına aracılık edecek. Dev salonun içerisinde yer alacak olan uluslararası standartlardaki tartan pistin montajı yapılıyor. Dev salonunun 2021 yılının Mart ayında hizmete açılması hedefleniyor. Salonunun tamamlanmasının ardından Bursa, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapacağı organizasyonlarla, uluslararası atletizm müsabakalarına ev sahipliği yapacak” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS