hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bu camide sadece Cuma Namazı kılınıyor

  Bu camide sadece Cuma Namazı kılınıyor
  expand

  Bu camide sadece Cuma Namazı kılınıyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aydın KURMUŞ / BÜYÜKORHAN (Bursa), (DHA) –BURSA’nın Büyükorhan ilçesinde bulunan ‘Cuma Camii’, sadece Cuma namazının kılınması ile dikkat çekiyor. Sadece Cuma namazının kılındığı Cuma Camii’de 300 yıldır bu gelenek devam ederken, bu yönüyle tek olma özelliği taşıyor.

  Bursa’nın Büyükorhan İlçesinde köylülerin toplanıp bir arada Cuma Namazı kıldığı “Cuma Camii” geleneği 300 yıldır devam ediyor.  Dağ Yöresinde sadece bu camiye ait geleneğin özelliği, yalnızca Cuma namazlarının kılıyor olması. Cuma camisinin, çok rağbet görmesinin sebebi caminin yörenin en büyük küçükbaş ve büyükbaş hayvan pazarının çevresinde kurulmasıyken, cemaat Cuma namazını eda etmek için cuma günleri Büyükorhan ilçesinin girişinde, ilçeye 3 kilometre mesafede yer alan caminin çevresinde toplanıyor.

  Büyükorhan Cuma Pazarı Camii imamlığı görevini yürüten Mehmet Yaşar, “Yaklaşık 10 yıldır bu Camiinin imamlığını sürdürüyorum. Bu camimizde sadece Cuma günleri Cuma namazı kılınır bunun dışında herhangi bir vakit namazı için toplanılmaz. Eski cazibesini yitirse de günümüzde Pazara gelen vatandaşlar ile birlikte bu geleneği yaşatıyoruz.” dedi.

  FOTOĞRAFLI

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow