hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İnegöl’de 50 üreticiye 250 arı kovanı dağıtıldı

  İnegöl’de 50 üreticiye 250 arı kovanı dağıtıldı
  expand

  İnegöl’de 50 üreticiye 250 arı kovanı dağıtıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa), (DHA)-BURSA’da İnegöl Belediyesi, endemik bitki örtüsü zengin bir floraya sahip olan ve bu özelliği ile bal üretimiyle dikkat çeken ilçede, arı yetiştiricilerini desteklemek adına 250 adet arı kovanı dağıtımı gerçekleştirdi. Kovan dağıtımı öncesi, bal arısı sağlığı ve güvenliği konusunda da seminer gerçekleştirildi.
  İnegöl’de çiçek balı ağırlıklı olarak kestane, ıhlamur ve akasya karışımından üretiliyor. İlçede Tarım Bakanlığı Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, 257 resmi arıcılık yapan üretici bulunurken, 25 bin dolayında arı kovanı olduğu biliniyor. İnegöl Belediyesi, bal üretimi ve arıcılık konusuna destek vermek adına bugüne kadar 83 arıcıya kovan dağıtımı gerçekleştirdi. Bugün de 50 üreticiye 5’er adet olmak üzere toplamda 250 kovan dağıtımı yapıldı. Sani Konukoğlu Konferans Salonunda düzenlenen kovan dağıtımına, arı üreticilerinin ilgisi yoğun oldu. Arı yetiştiricileri ve bal üreticileri birlik temsilcilerinin de katıldığı programda, kovan dağıtımı öncesi Doç. Dr. Mesut Ertan Güneş ve Prof. Dr. Levent Aydın tarafından da seminer gerçekleştirildi.
  ‘TARIM VE HAYVANCILIK NOKTASINDA GÜZEL İŞLER YAPTIK’
  İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün çok önemli bir iş yapıyoruz. Bu dönem açıkçası tarım ve hayvancılık noktasında, güzel işler yaptığımızı düşünüyorum. Bunu yaparken de kendi kafamıza göre değil de sahayı dinleyerek, sizlerden gelen talepler üzerine bir şeyler yapmak istedik. Ben özellikle şehrimizde arıcılıkla ilgili bir birlik kurulmasına da çok sevindim. Çünkü arının önemi ve kıymetini de biz sizlerle birlikte anlamış oluyoruz. Belki arıların insanlara ihtiyacı yok ama bizim insanlar olarak arıya ve doğaya ihtiyacımız var. Bugün bu konuyu hem bir seminer boyutuyla hem de yine kovan desteği vererek arıcılarımıza farkındalığı arttırmak adına çalışmamız olacak” ifadelerini kullandı.
  Başkan Taban’ın konuşmasının ardından ‘Bal Arısı Sağlığı ve Biyogüvenlik’ ile ‘Arıcılıkta Temel Hijyenik Uygulamalar-Bal ve Polen Üretimi’ konularında seminer verildi. Program sonunda arı yetiştiricilerine kovanları takdim edildi. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow