Karacabey, kahramanlık destanlarına adını yazdırdı

Karacabey, kahramanlık destanlarına adını yazdırdı
Karacabey, kahramanlık destanlarına adını yazdırdı

Yasin KESKİN/KARACABEY,(Bursa),(DHA)-BURSA'nın Karacabey ilçesi, Türk tarihinde kahramanlık destanına dönüşen unutulmaz hikayelerin baş rolünde yer almayı başardı. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış duasını, Karacabeyli Mustafa Fehmi Gerçeker yapmış ve meclise Bursa mebusu olarak girdikten sonra da vefatına dek mebusluğunu devam ettirmiştir” dedi.

Yüzyıllardır verimli tarım arazisi ile üretimin merkezlerinden biri olan Karacabey, yetiştirdiği nice kahramanlarla da Türkiye için millet için milli birliğimizin sağlanması için daima öncü rol üstlendi. Bundan 100 yıl önce, 23 Nisan 1920’de Ankara’da, millet iradesinin ortaya konduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış duasını, Karacabey’in en önemli değerlerinden Mustafa Fehmi Gerçeker yapmış ve meclise Bursa mebusu olarak girdikten sonra da vefatına dek mebusluğunu devam ettirmiştir.

UNUTULMAZ KAHRAMANLARIN DOĞDUĞU YER

Türk tarihinin dönüm noktalarında her zaman için önemli izler bırakmayı başarmış olan Karacabey, İstanbul'un fethi sırasında surların üzerine çıkan ilk Türk askeri olan Uluabatlı Hasan’ın memleketi olarak da her zaman gururla anılmıştır. Aynı şekilde Karacabey’de, işgal döneminde de pek çok kahramanlık hikayesi baş göstermiştir. Yaklaşık bir asır önce, işgal döneminde attığı tek mermiyle oturduğu köydeki herkesin hayatını kurtarıp, kendisi şehit olan Demir Dede, Karacabey’in bir başka kahramanı olarak öne çıkmaktadır.

Hatırlanacağı üzere Karacabey Belediyesi de değerlerine her koşulda sahip çıkarak, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü'nde Demir Dede'nin mezarını yenilemiş ve kendisine, mezarı başında yoğun katılımla anma töreni gerçekleştirmişti.

BU MİLLETİN KAHRAMANLIK HİKAYELERİ BİTMEZ

Karacabey’in değerleri ve kahramanlık hikayeleri ile geçmişten geleceğe adından hep gururla söz ettirmeye devam edeceğini vurgulayan Belediye Başkanı Ali Özkan, “Milli birliğimizin sağlanması için ortaya koyduğu ‘vatansever’ kimliğiyle Karacabey’imiz, Türk tarihinin kahramanlık hikayelerine adını yazdıran çok sayıda değerli isme sahip kadim bir şehirdir. Bu ülke, bu millet, yüzyıllardır vatan sevdasının en güzel örneklerine tüm dünyaya göstermiştir. Dolayısıyla Türk'ün tarihinde kahramanlar bitmez. Bundan 100 yıl önce tersanelerini, karargahlarını, her şeyini kaybeden şanlı Türk milleti, adeta küllerinden doğarak, bu güzel vatanı bizlere miras olarak bırakmıştır. O zaman zorluklar içinde, yokluk içinde kurulan büyük Türkiye Cumhuriyeti de bugün, yoluna emin adımlarla ilerlemektedir. Ve 100. yıl önce bugün, 23 Nisan 1920'de Karacabeyli insanımız, müftü, din adamı Mustafa Fehmi Gerçeker’in dualarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Bu uğurda mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan toprağı için kahramanca mücadele eden tüm ecdadımızı, bir kez daha saygı ve minnetle yâd ediyoruz” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS