Karacabey TİGEM arazisinde şeker pancarı hamlesi

Karacabey TİGEM arazisinde şeker pancarı hamlesi

Karacabey TİGEM arazisinde şeker pancarı hamlesi

Karacabey TİGEM arazisinde şeker pancarı hamlesi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yasin KESKİN/KARACABEY (Bursa), (DHA)-BURSA’nın Karacabey ilçesinde TİGEM’in yaptığı açık ihale ile 5 bin dönüm arazi, sadece şeker pancarı ekilmek kaydıyla üreticilere teslim edildi. 5 bin dönümden, 60 bin tona yakın şeker pancarı üretilmesi hedefleniyor.
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Susurluk Şeker Fabrikası Müdürü Kürşat Erdoğan ile bir araya geldi. Belediye Başkanı Ali Özkan yaptığı açıklamada, “Müdür ve mesai arkadaşları ziyaretimize geldiler. Susurluk Şeker Fabrikası ve şeker pancarı gündemimizde. Biz de ‘Nerede tarım, orada varım’ düsturuyla hareket ediyoruz. Bu anlamda tarımla ilgili neler yapılır, ne tedbirler alınır, bunlar hep kafa yorduğumuz konular. Bildiğiniz gibi 2014 yılında çeşitli gerekçelerle üretime ara verilmişti. Milli bir servet, önemli bir değer ve bölgedeki şeker pancarı üretiminin de lokomotifi. Tabi şeker pancarı alelade bir bitki değil. Hem şekerin  hammaddesi hem de hayvancılıkta en büyük sıkıntılardan birisi olan yem bitkisi olması da önemli. Nakliye ve istihdam anlamında sadece Susurluk’u değil Mustafakemalpaşa, Bandırma, Manyas Yenişehir gibi ilçelerin üretimini ilgilendiren önemli bir kuruluş Susurluk Şeker Fabrikası. Toprağa olan katkısından, havanın temizlenmesine kadar çeşitli olumlu etkileri de var. Bu saydığımız ilçelerin belediye başkanları ile ziraat odası başkanları ve ilçe başkanlarımızla toplantı yaptık. Susurluk Şeker Fabrikasına gittik. Milletvekillerimizin desteğiyle Ankara’ya gittik, genel müdürlükte toplantı yaptık ve hamdolsun bu fabrikanın açılması gündeme geldi. 2017 yılında bizim de katıldığımız bir törenle açılışı gerçekleşti. Polar sıkıntısı nedeniyle üreticilerimiz buna pek rağbet göstermediler. Dolayısıyla farklı illerden hammadde nakliye yapılarak, fabrikanın ayakta durması sağlanmaya çalışıldı. Tekrar üretime başladı ama rağbet olmayınca bu konu değerlendirildi. Üreticiler bu ürüne çekimser yaklaşıyordu” dedi.
'ÇOK BÜYÜK ÜRETİM POTANSİYELİ VAR'
Başkan Özkan sözlerine şöyle devam etti: ,
“TİGEM’e bağlı Karacabey haramız var. 83 bin dönümlük arazi. Bu arazide çeşitli mahsuller ekilmesi kaydıyla kiraya veriliyordu. Biz de hem bu tesisin yaşaması hem de üreticilere pozitif ayrımcılık yapılması nedeniyle, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye ve TİGEM Genel Müdürümüz Sayın Hasan Gezginç’e konuyu anlattık ve Haziran 2022’de de TİGEM arazilerinde bu konuyu anlatan bir basın açıklaması yaptık. Bölge milletvekillerimizden, il başkanımızdan ve bakanlarımızdan destek istemiştik. Sağ olsun büyüklerimiz sesimize kulak verdi. Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci ile Sayın Hasan Gezginç olumlu cevap verdiler ve süreci de gerçekleştirdik. TİGEM’in yaptığı açık ihale ile 5 bin küsur dönüm arazi, sadece şeker pancarı ekilmek kaydıyla ihale edildi ve üreticilere teslim edildi. Bu 5 bin dönümden 60 bin tona yakın şeker pancarı Karacabey’de üretilecek. Bu arada, çiftçilerle yaptığım görüşmelerde de kendi arazilerine de ekeceklerini öğrendim. Belki 100 bin tonluk bir üretim potansiyeli bekleniyor. Geçen yıl bu rakam 10 bin ton civarındaydı. 10 kat artırıldı. Küspesi, nakliyesi, pancarı, oksijeni, istihdamı ile üreticilere ciddi bir gelir katkısı olacak ve Susurluk Şeker Fabrikasının sürdürülebilir bir üretim yapması sağlanmış olacak. Bu çalışmalar için desteklerini esirgemeyen, tarım konusuna her zaman önem gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, hassasiyetlerimize kayıtsız kalmayan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye, TİGEM Genel Müdürümüz Hasan Gezginç’e, Bölge Milletvekilimiz Dr. Mustafa Esgin’e, Tarım Komisyonu Başkanı Milletvekilimiz Zafer Yıldız’a, İl Başkanımız Davut Gürkan’a, Fabrika Müdürümüz Kürşat Erdoğan’a, mesai arkadaşlarına, ilçe başkanımız ve ziraat odası başkanımıza, bu konuda gayret gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Bölgemize ve ülkemize tüm bu gelişmeler hayırlı olsun.” (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber