Karacabey’den sürdürülebilir çevreye katkı

Karacabey’den sürdürülebilir çevreye katkı

Karacabey’den sürdürülebilir çevreye katkı

Karacabey’den sürdürülebilir çevreye katkı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yasin KESKİN/KARACABEY (Bursa), (DHA)-İSTANBUL Pendik Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK tarafından onaylanan ‘Bursa’da Sürdürülebilir Çevreyi Tanıma’ projesi, Bursa’nın Karacabey ilçesinin de dahil olduğu bir çalışma kapsamında gerçekleşti. Proje kapsamında öğrenciler ve eğitmenler Karacabey Longozu ve Eskikaraağaç Leylek Köyüne ziyaret gerçekleştirdi.
Geçtiğimiz ay Bandırma Bilim Sanat Merkezinin projesi kapsamında Karacabey Longozunda Karacabey Belediyesi’nin de destekçisi olduğu bir proje hayata geçirilirken, son olarak Pendik Bilim Sanat Merkezi tarafından hazırlanan TÜBİTAK onaylı proje de hayata geçti. Pendik Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan ve TUBİTAK tarafından onaylanan ‘Bursa’da Sürdürülebilir Çevreyi Tanıma’ projesi, Karacabey’in de dahil olduğu bir çalışma kapsamında gerçekleşti. Bu doğrultuda öğrenciler ve eğitmenler Karacabey Longozu ve Eskikaraağaç Leylek Köyüne ziyaret gerçekleştirdi.
Projenin ortakları arasında Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi ve Karacabey Belediyesi yer aldı. Proje kapsamında öğrenciler Karacabey Longozunda ormanlarla ilgili eğitimcilerden önemli bilgileri sahada uygulamalı olarak edinirken, Eskikraarağaç Leylek Köyünde ise yaban hayatı ve kuş gözlemciliği üzerine çeşitli sunumlara katıldılar.
‘KARACABEY DOĞA OKULU İŞLEVİ GÖRÜYOR’
Belediye Başkanı Ali Özkan, “İlçenin doğal alanlarını hem turizm hem yerel kalkınma hem de eğitim anlamında değerlendirmek ve bunları yaparken, korumak ve gelecek nesillere aktarma gayesindeyiz. Bildiğiniz gibi Eskikaraağaç Leylek Köyünü adeta bir doğa okulu gibi kullanıyoruz. Burada Uluslararası Kuş Konferansından tutun, üniversitelerin ve derneklerin çeşitli eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmiştik. Hatta son olarak baharda Milli Eğitim Müdürlüğü ile yüzlerce öğrenciyi kapsayan bir çalışma ile Eskikaraağaç’ta doğa eğitimlerini Karacabey Belediyesi olarak bizzat vermiştik. Bu noktada Karacabey artık tümüyle bir doğa okulu işlevi görüyor” dedi.
‘Yatılı Bölge Okulları Bursa’da Sürdürülebilir Çevreyi Tanıyor, Büyüyen Dünyanın Sınırlarını Çiziyor’ projesi hakkında da konuşan Belediye Başkanı Ali Özkan, “Projede emeği geçen öğretmenleri yürekten kutluyorum. Günümüzde gençlere yönelik yapılacak en önemli faaliyetlerin belki de başında geliyordur doğa bilinci. Bu kapsamda bizler doğaya, eğitime önem veren bir ilçeyiz. Bu şekilde misafirlerimizi ağırlamaktan ve onlara doğayı bölgemizde anlatmaktan ayrıca memnun olduk” dedi.
EKOSİSTEM BİLGİLENDİRMESİ
Proje Yürütücüsü Kübra Şahin Topçu ise yaptıkları çalışmanın önemine değinerek, “Katılımcılara, Bursa’nın ekolojik açıdan önemli bölgelerinde o bölgenin ekosistemi aktarılıyor. Endemik ve nadir türler ile yaşam alanlarından bahsediliyor. İklim değişikliği, orman yangınları ve biyolojik mücadele ile ilgili yenilikçi çözümler hakkında bilgiler veriliyor. Tüm bunların yanında kuş gözlemciliği, ekoturizm uygulamaları ve çeşitli atölyelerle bu alanda farkındalık çalışmalarımız bu proje kapsamında gerçekleşecek” dedi.
ADEM AMCA SÜRPRİZİ
Öte yandan, proje kapsamında Eskikaraağaç Leylek Köyüne gelen öğrencilere Yaren leylek ile kurduğu dostlukla belgesele konu olan Adem Yılmaz da sürpriz yaptı. Öğrencilerle bir araya gelen Yılmaz, Yaren leylek ile dostluklarını anlatan heykelin önünde çocuklarla hatıra fotoğrafı çekildi ve sorularını yanıtladı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber