hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Meydan Kestel Projesinde sona yaklaşıldı

  Meydan Kestel Projesinde sona yaklaşıldı
  expand

  Meydan Kestel Projesinde sona yaklaşıldı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA)-BURSA'nın Kestel ilçesine değer kataıp, şehrin yeni buluşma noktası olacak "Meydan Kestel" projesinde sona gelindi. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, "Kentler, meydanlarıyla konuşulur, meydanlarıyla bilinir. Bizde 'Meydan Kestel' projemizi güzel ilçemize kazandırarak, meydanıyla konuşulan bir ilçe olmayı hedefliyoruz" dedi.
  Kestel Belediyesi’nin, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mimarlık Fakültesi ile birlikte yürüttüğü ‘Meydan Kestel’ projesinde sona gelindi. Ekipler 7000 metrekareden oluşan, içerisinde yer altı otoparkı, olası afetlere karşı sığınak, festival alanı, akıllı teknolojilerin bulunduğu aydınlatma ve sulama sistemlerini barındıran proje için 7 gün 24 saat çalışıyor. Yerin 8 metre derinine inilirken, 7000 m2 zeminde iyileştirme çalışması yapıldı. Ayrıca projenin zeminine ise toplamda 650 fore kazık çakılarak ve zeminin çok daha dayanıklı ve güçlü olması sağlandı.Toplam  330 araçlık otopark ve sığınağın bulunduğu zemin kat yüzde yüz tamamlandı.
  "MEYDAN KESTEL" YAZISI İLK KEZ YANDI
  Projenin meydan bölümünde ise taş döşeme ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Meydanın simgesi olacak olan ‘Meydan Kestel’ yazısı da ilk kez ışıklı bir şekilde yanmaya başladı. Taş döşeme işlemlerinin ardından meydandaki yeşil alanların peyzaj çalışmaları gerçekleşecek.
  Meydan Kestel projesinin bir meydandan çok daha fazlasını ifade ettiğini belirten Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, "Kentler, meydanlarıyla konuşulur, meydanlarıyla bilinir. Bizde ‘Meydan Kestel’ projemizi güzel ilçemize kazandırarak, meydanıyla konuşulan bir ilçe olmayı hedefliyoruz. Projemiz tamamlandığında, hem trafik sorununun, hem otopark sorununun önüne geçmiş ve modern, daha yaşanabilir bir meydana kavuşmuş olacağız. Projemiz Bursa’mızın en büyük meydanlarından biri olacak. İçerisinde yenilebilir, değişebilir, dönüşebilir, çok amaçlı mekanlar, yeşil alanlar, kapalı otopark, festival alanı, elektrikli araç şarj istasyonları yer alacak. Kısa bir süre önce 11 ilimizi etkileyen ve binlerce vatandaşımızı kaybettiğimiz deprem felaketini yaşadık. Ülkemiz ve şehrimiz biliyoruz ki deprem bölgesinde yer alıyor. Bu sebeple meydanımızın alt katında olası bir doğal afette binlerce vatandaşımızın başını sokabileceğimiz bir sığınakta yer alıyor. Rabbim burayı kullanmayı nasip etmesin ancak Kestel Belediyesi olarak üzerimize düşen önlem almaktır. Şuanda meydanımızda beton serme, taş döşeme ve çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor. Ay ve yıldızımızın montajı tamamlandı. Meydan Kestel yazımız ışıklandı. İnşallah, Nisan ayı içerisinde projemizin açılışını gerçekleştirip hizmete başlamayı planlıyoruz’’ diye konuştu.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow